Erdoğan: Türkiye'nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 Liderler Zirvesi'nde aşı çalışmalarıyla ilgili konuştu. Dünyanın aşı konusunda iyi bir imtihan vermediğini söyleyen Erdoğan "Türkiye'nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız" dedi.

Erdoğan: Türkiye'nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız
21 Kas 2020 18:56:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 Liderler Zirvesi'ne canlı bağlantıyla katıldı. Aşı çalışmalarıyla ilgili konuşan Erdoğan, Türk aşısını tüm dünyayla paylaşacaklarını açıkladı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Salgınla mücadeleyi iş birliği ve dayanışma olmadan başarıya ulaştırmamız mümkün değildir. Salgın sürecinde dayanışma ve yardımlaşma konusunda dünya, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, maalesef iyi bir imtihan veremedi. Türkiye olarak 156 ülke ve 9 uluslararası kuruluşa yardım sağladık.

"AŞILAR İNSANLIĞIN ORTAK MALI OLMALI"

Almanya'daki iki Türk bilim insanının ürettiği aşıya dair ümit verici haberleri sevinçle takip ediyoruz. Ancak burada bir hususa dikkat edilmesi gerekiyor. Geliştirilen aşılar mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olarak kullanıma sunulmalıdır.

Bu çerçevede G20 Platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir. Türkiye olarak biz de toplam 16 aşı çalışmamıza bu anlayışla yaklaşıyoruz. Türkiye'nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız.

Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü'nün temel ilkeleri çerçevesinde adil bir ekonomik büyümeden yanadır."

Etiketler:   Erdoğan aşı


0 Yorum

Yorum Yaz