Erdoğan ve Trump’tan açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Washington'da kritik bir görüşme sona erdi. Görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü. İki liderin görüşmesinin sonrasında heyetler arası toplantıya geçildi. Toplantının ardından iki lider Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi. Donald Trump, F-35 konusuyla ilgili, "Erdoğan ve senatörlerle konuşuyoruz, F-35'lerde çözüm bulacağımızı düşünüyoruz" dedi.

Erdoğan ve Trump’tan açıklamalar
13 Kas 2019 23:53:03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki kritik görüşme sona erdi. Heyetler arası toplantıya başladı.

Toplantı sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen iki lider, soruları yanıtladı.

TRUMP: F-35'LERE ÇÖZÜM BULACAĞIZ

Donald Trump, "Erdoğan ve senatörlerle konuşuyoruz, F-35'lerde çözüm bulacağımızı düşünüyoruz" dedi.

ERDOĞAN: GÜVENLİ BÖLGE KONTROLÜMÜZDE OLMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sizin Kürt diye zikrettiğiniz, PYD/YPG. Bunlar terör örgütü, bunlar PKK'nın yan kuruluşlarıdır.

- Güvenli bölge bizim kontrolümüzde olmalı

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ferhat Abdi (Mazlum Kobani) Abdullah Öcalan'ın manevi oğludur

- 6 ay ile 2 yıl arasında, Güvenli Bölge'ye 1 milyon mülteciyi yerleştirebiliriz. 1 milyon da Rakka ve Deyrizor bölgesine yerleştirebiliriz

İKİLİ GÖRÜŞME 1 SAAT 15 DAKİKA SÜRDÜ

Erdoğan ile Trump'ın görüşmesi TSİ 20.13'te başladı. Görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü. Baş başa görüşmede Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Trump'ın eşi Melania Trump da yer aldı. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien da hazır bulundu.

ABD’li Senatörler Lindsey Graham, Tim Scott, Ted Cruz da Oval Ofiste Trump ve Erdoğan ile bir araya geldi.

'ATEŞKES KORUNUYOR, KÜRTLER MEMNUN'

Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye ve ABD arasında varılan anlaşma sonucu sağlanan "ateşkesin" korunduğunu belirten Trump, "Kürtler ile konuşuyoruz, gayet memnun görünüyorlar" dedi.

"7 bin mil" ötedeki sınırlar hakkında korkmak istemediğini belirten Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a (Türkiye -Suriye sınırı) yaptıkları için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu. 

Trump, bölgedeki sorunun tarihi anladığını belirterek, "Onların (Türkiye ile sorunlarını anlıyorum. Üzerinde konuştuğumuz bölgede Türkiye'den de birçok insan hayatını kaybetti. Bunun hakkında da bir şeyler yapmak zorundayız. Bu tek yön bir yol değil" ifadesini kullandı.

İKİLİ TİCARET HACMİ

Türkiye ile ABD'nin ticaret hacmini genişletmeye çalıştıklarını da vurgulayan Trump, "Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarabileceğimizi düşünüyoruz. Şu andaki ticaret hacmimiz 20 milyar dolar ama bu rakam kolaylıkla 100 milyar dolar olabilir" dedi.

ABD'nin IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'yi yakaladığını vurgulayan Trump, "Türkiye de IŞİD tutuklularını izliyor ve son dönemde 100'den fazla IŞİD savaşçısını yakaladı" diye konuştu.

S-400 VE F-35 KONULARI DA KONUŞULACAK

Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugün S-400 ile F-35 konusunda da konuşacaklarını vurguladı.

Öte yandan ABD Başkanı Trump, kendisine yönelik azil soruşturmasını "cadı avı" sözleriyle niteledi ve soruşturma kapsamındaki kamuya açık oturumları izlemediğini belirtti.

Erdoğan'ın Washington ziyareti kapsamında Beyaz Saray'da yaptığı görüşmelerin ardından liderler ortak basın açıklaması için kameraların karşısına geçti.

Trump'ın ifadeleri şöyle:

- Öncelikle Serkan Gölge'nin serbest bırakılması nedeniyle Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde geri dönecek.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapıcı bir görüşme geçirdik. Türkiye stratejik bir ortak. Erdoğan'ın büyük bir hayranıyım.

-S-400 konusu zorluklar çıkarıyor. Umarız sorunu çözeceğiz.

-100 milyar dolarlık ikili ticaret anlaşması konusunda görüştük

Erdoğan: İlişkilerde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları ise şöyle:

-İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. İşbirliğimizin geliştirilmesi konusunda hemfikiriz. ABD ile mutabakatımıza olan bağlılığımızı sürdürüyoruz

- Barış Pınarı Harekatı ile PKK'nın ayrılıkçı gündemine ağır bir darbe indirilmiştir.

- Temsilciler Meclisi Kararları Türk milletini incitti. Bu kararların milletimizi üzdüğünü sayın Başkan'a ilettim.

- 7 bin 680 yabancı terörist savaşçı yakaladık, gönderdik. Yabancı terörist savaşçılar kaynak ülkeler tarafından geri alınmalıdır ve Sayın Başkan'la bu konuda aynı görüşteyiz. Suriye'deki 3 milyon insana düzenli yardım gönderiyoruz. 350 bini Kürt, 4 milyon Suriyeli göçmene ev sahipliği yapıyoruz. Bugüne kadar bütçemizden 40 milyar dolar harcadık.

- FETÖ Türkiye'nin anayasal düzenini ortadan kaldırmaya çalışmış bir terör örgütüdür. FETÖ'nün mevcudiyetinin bitmesi talebini tekrarlıyoruz

-Şayet istenilen şartlar sağlanırsa Patriot alabileceğimizi Sayın Başkan'a daha önce söyledim, yine söylüyorum.

Etiketler:   Trump Erdoğan


0 Yorum

Yorum Yaz