Faturasını ödeyemeyen 590 bin abonenin doğalgazı kesildi

Koronavirüs'ün etkisiyle kötüye giden ekonomi işsiz sayısını arttırdı. Geçen yılın 9 ayında ülke genelinde 590 bin abonenin doğalgazının borcundan dolayı kesildiği ortaya çıktı. Her ay yaklaşık 65 bin abonenin doğalgazının kesildiği belirtiliyor.

Faturasını ödeyemeyen 590 bin abonenin doğalgazı kesildi
04 Mar 2021 17:20:07

Yılbaşından bu yana doğalgaza 3 kez zam gelirken, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) Genel Müdürü Burhan Özcan ise Türkiye'de doğalgazın ucuz olduğunu savundu. TBMM KİT Komisyonu'nda konuşan Özcan, “Ankara'da bir metreküp doğalgaz 2.13 lira. Londra'da 4.2, Sofya'da 5.06, Almanya'da 6.06, Roma'da 7.7 ve Amsterdam'da ise 10.13 lira” dedi ve doğalgazın birçok ülkeye kıyasla daha ucuz olduğunu vurguladı. Özcan, geçen yıl konutlarda ve sanayi doğlgazında hiç fiyat artışı yapılmadığını, sanayide ise yüzde 9.68 indirim uygulandığını söyledi.

"Doğalgaz fiyatları çok yüksek"

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise bu sözlere asgari ücret ile cevap verdi ve “Almanya'da asgari ücretli, bir aylık maaşıyla 2 bin 354 metreküp doğalgaz alabiliyor, bizde ise bunun yarısı ve 1.326 metreküp alabiliyor. Bizim bir asgari ücretlimiz İngiliz'in asgari ücretlisinin dörtte 1'i kadar doğalgaz alabiliyor. Maaşlarla kıyaslayın, doğalgaz fiyatları çok yüksek” açıklamasını yaptı.

Yeni yılda yüzde 3 zam

BOTAŞ'ın son yayınladığı tarife tablosuna göre, mart ayından geçerli olmak üzere gaza yüzde 1 oranında zam yapıldı. Ocak ve şubat aylarında da BOTAŞ doğalgza yüzde 1'er zam yapmıştı. Böylece yeni yılda yapılan zam oranı yüzde 3'ü buldu.

Etiketler:   Doğal Gaz


0 Yorum

Yorum Yaz