Furkan gönüllülerine bu sefer de virüs bahanesiyle yasaklama!

Alparslan Hoca’nın yarın gerçekleşecek mahkemesi sebebiyle Furkan Gönüllülerine özel Adana Valiliği’nden yasaklama kararı çıktı.

Furkan gönüllülerine bu sefer de virüs bahanesiyle yasaklama!
24 Haz 2020 19:00:35

Adana Valiliği, 25 Haziran mahkemesi öncesi ve sonrasında Furkan Gönüllülerinin Alparslan Kuytul Hocaya destek içerikli olan tüm eylem ve etkinliklerini yasaklandığını duyurdu.

Suç Örgütü Kurmak ve Nitelikli Dolandırıcılık' iddiasıyla yargılanan Alparslan Hoca’nın dosyasının 7. duruşması yarın Adana 4. ACM’de gerçekleşecek. 

Mahkeme sebebiyle Adana Valiliği, duruşma öncesinde ve sonrasında, Furkan Gönüllülerinin Alparslan Hoca’ya destek amaçlı bir araya gelmesini engellemek için bu sefer de pandemiyi bahane gösterdi. 

Bugüne kadar gerçekleşen mahkemelerde Adana Adliyesi civarındaki tüm sokaklar Alparslan Hoca’yı yalnız bırakmak istemeyen, Furkan Vakfı’na gönül vermiş yüzlerce kişi ile dolup taştı. Gösterdikleri destekle tüm Türkiye’ye Alparslan Hoca’nın suçsuz olduğunu kanıtlayan Furkan Gönüllüleri bugüne kadar gerçekleşen eylemlerinin hiçbirinde olay çıkarmadı. Ancak buna rağmen Adana Valiliği ve Emniyeti tarafından birçok defa Furkan Gönüllülerinin bir araya gelmesi engellenmeye çalışıldı. Yapılan engelleme girişimlerini haklı çıkarmak için güvenliğin sağlanamayacağı bahane edilerek Furkan Gönüllülerine özel toplanma yasakları getirildi. Ancak buna rağmen bekleyişler olaysız bitti. 

Olay çıkmamasına rağmen her seferinde güvenlik sebebiyle Furkan Gönüllülerine özel getirilen engellemelerin tepki çekmesi sonucu bu seferki mahkeme engellemesine sebep olarak pandemi gösterildi. Halbuki bugüne kadar kamu düzenine zarar vermeyen Furkan Gönüllülerinin Alparslan Hoca’ya destek olmaları gerekli tedbirler alınarak sağlanabilirdi.

Adana Valiliği’nin Furkan Gönüllülerine özel yasaklama açıklaması şu şekilde:

Çin Halk Cumhuriyetinin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da Pandemi (Salgın Hastalık) olarak ilan edilen Coronavirüs (Covid-19) salgınının ülkemizde yayılmasının önlenmesi için gerekli tedbirler alınmaya devam edilmektedir. Fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm dünyada hızlı şekilde yükselten Coronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliğin ve kişiler arası temasın azaltılarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati öneme haizdir. Aksi davranışlar virüsün yayılımını hızlandırarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimini arttıracak, vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

Bu tür eylemlerin ilimizde düzenlenmesi durumunda kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, Coronavirüs (Covid-19) ile mücadeleyi zafiyete uğratabilecek şekilde kişiler arası teması arttıracağı, bu vesile ile Coronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasının önlenmesi ve genel sağlığın korunması amacıyla; muhtemel ziyaretlerde sosyal mesafe kuralına uygun hareket edilmesinin sağlanması, Park/Bahçelere çadır ve stand kurulması gibi eylem/etkinliklere hastalığın yayılmasına neden olacağından müsaade edilmemesi Eylemlere katılmak için hareket edecek grupların ilimize giriş ve çıkışları Adana İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 13.06.2020 tarih ve 71 sayılı kararıyla 15/06/2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren 15 gün süre ile sınırlandırılmıştır.

Davanın görüleceği tarihte, Adliye önünde ve çevresinde Furkan Vakfına müzahir şahıslar toplanarak basın açıklaması, açlık grevi, imza standı, çadır kurma, oturma eylemi gibi eylem / etkinlikler düzenlenebileceği yönünde bilgiler elde edilmiştir.

Belirtilen konuyla ilgili olarak İlimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyeti kamu esenliğinin sağlanması amacıyla; Kayyum atanan Vakfın kurucusu ve manevi lideri konumunda bulunan Alparslan KUYTUL’a ve Kayyum atanan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı yöneticilerine destek vermek amacıyla, Kayyum atanan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı adı altında ve/veya bu vakıf ile irtibatı ya da iltisakı bulunan şahıslar tarafından, 25/06/2020 günü saat:00.01’den başlayarak 26/06/2020 günü saat:23.59’a kadar, İlimiz genelinde park/bahçe, genel yollar, kamu binaları önleri, STK önleri, umuma açık ve kapalı alanlarda umuma açık veya/kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma, yazılama, trikleme ve bu gibi tüm faaliyetlerin eylem/etkinliklerin yapılmasının ve bu amaçla şehir merkezine gelebilecek olan şahısların ve araçların Adana İl Merkezine girişlerinin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun (11/A) ve (11/C) maddeleri ile 2911 sayılı toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17’nci maddesi hükümleri doğrultusunda yasaklanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
0 Yorum

Yorum Yaz