Furkancı(!)lar kimdir? Furkan Vakfı’nın Amacı Nedir? Semra Kuytul’un Kaleminden…

Bir cemaat, birden bire ortaya çıkıyor ve videoları sosyal medyada çok izleniyor, bunları kim destekliyor diye merak edenlere...

Furkancı(!)lar kimdir? Furkan Vakfı’nın Amacı Nedir? Semra Kuytul’un Kaleminden…
19 Şub 2018 10:00:00

İnsanlar merak ediyorlar; birden bire (!) bir cemaat, ortaya çıkıyor, videoları sosyal medyada çok izleniyor, takipçileri her geçen gün artıyor. Bunların amaçları ne, bunları kim destekliyor, kime dost kime düşmanlar, fikirleri ne doğrultuda ve hedefleri ne? Bu sorular özellikle sosyal medyada sıkça rastlanan sorular.

Kur’an-ı Kerim’i Furkan olarak indiren, Hadi sıfatıyla hak ile batılı ayırmanın yollarını gösteren Rabbimize hamd olsun. Batılın karşısında hak ile dimdik duran Yüce Rasule salât ve selam olsun. Bugün Allah ve Rasulünün izinde Furkan olma yolunda ilerleyen tüm kardeşlerime selam olsun.
İlk olarak şunu belirtmek isterim ki Furkan Vakfı’nın davasına gönül verenlere ‘Furkancı’ ismini biz takmadık. Bazılarının eleştirmek için bazılarının tanıtmak için kullandığı bir sıfat oldu bu günlerde.

Furkan Vakfı’nın ve Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin adının üç yıldır ardı arkası kesilmeyen engellemeler, iptal edilen konferanslarla sık sık gündeme gelmesi ve son olarak da 22 Nisan’da Adana’da yaşanan polis şiddeti sonrası sosyal medyada çok konuşulması üzerine insanlar haklı olarak merak ediyorlar: Kimdir bunlar? Özellikle sanal ortamda birden bire ortaya çıkıyorlar, birçok ilde konferanslar yapıyorlar, düzenli çalışıyorlar, hatta engelleniyorlar, gün geliyor güncel olaylara tepkilerini dile getiriyorlar…

Birileri Furkan Vakfı’nı yeni yeni duymaya başlasa da aslında yeni değil, Furkan Vakfı’nın kuruluşu 1994’e dayanıyor ve Alparslan Kuytul Hocaefendi 90’lı yıllardan bu yana her hafta halka açık tefsir dersleri yapıyor hala da 20 yıldır mutad olarak yaptığı Cuma derslerine canlı ve internet ortamında devam ediyor. Tefsir dersleri, konferanslar, soru-cevaplar ve çeşitli konularda yaptığı derslerin videoları Furkan Vakfı’nın sitesine sürekli yükleniyor. Vakfımızın bu şekilde hem bayanlara hem de erkeklere düzenli olarak yapılan tefsir dersleri, çeşitli eğitim ve hizmet faaliyetleri olmasına rağmen Alparslan Kuytul Hocaefendi, kimsenin sesini çıkarmadığı olaylara ses verdiği videolarının internet ortamında yayılmasıyla daha çok tanınmaya başlandı, bazıları iyi bazıları kötü niyetlerle takip eder oldu.

Vakfımızın kurucusu olan Alparslan Kuytul Hocaefendi; gün geldi hükümetin (15 Temmuz’dan önce) paralelci dediklerine eleştirilerde bulundu: Dinler arası diyalog projesinin, insanları haramlara alıştıran Türkçe olimpiyatlarının vb. dini bozacak oluşumların karşısında durdu Hükümet taraftarları alkışladı. Gün geldi Hükümetin Müslümanlara yakışmayacak çıkışlarını eleştirdi, Hükümet karşıtları alkışladı. Buna göre insanlar bir gün bir taraftan baktılar ‘şucusunuz’ dediler. Bir gün diğer taraftan baktılar ‘bucusunuz’ dediler. Tüm bu ithamlara karşılık kendimizi defalarca ifade etmeye çalıştığımız halde bir takım insanlar illaki yapıştırdıkları yaftalara inanmak istediler.

Bu arada sanal ortamda Furkan Vakfı’nı yeni, yani birkaç yıldır gören ve bir takım çıkışlarıyla tanıyan bazı kişiler, yeni oluşmuş ve birden bire büyüyen bir yapı zannederek, ‘Arkasında kim var ki bu kadar hızlı büyüyebiliyorlar?’ diye şüphelere düştüler. Burada bize düşen kendimizi iyi ifade etmeye, tanıtmaya çalışmak olduğu gibi Müslüman kardeşlerimize düşen de; dost mu düşman mı belli olmayan kişilerin ortaya attığı laflara inanmak yerine az biraz zaman ayırıp önyargısız bir şekilde tanımaya çalışmak olmalıydı.

Bazıları birden bire büyüdü zannediyorsa da bugün büyük bir aileye dönüşmemiz sanıldığı kadar kolay olmadı. Biz, 30 yıldır yoğun bir şekilde eğitim ve hizmet faaliyetleri yapmaktayız. Önce üç kişi sonra on, derken otuz ve böyle böyle tanıyan ve sevenlerimiz arttı. Davamızı bizimle birlikte yüklenmek isteyenler uzun yıllar içinde gün gün, emek emek çoğaldı. Bu duruma binlerce insan şahittir.

Peki, Neden Bu Gayret Ve Faaliyet? Sürekli Bir Hareket Var, Maksadımız Ne?

Muhterem Hocamızın belirttiği gibi yeryüzü Allah’ın ama O’nun dediği olmuyor, insanlar O’nun hükümlerini dikkate almıyorlar. Bu dünya Allah’ın ise O’nun kanunlarının geçerli olması elbette ki O’nun hakkıdır. Ayrıca insanlığın mutluluğu için ancak o sonsuz merhamet, sonsuz ilim ve adalet sahibi olan Yüce Rabbimizin dediği olmalıdır. 
O’nu tanımalıyız. Kur’an’ı anlamalıyız. Mesajını duyurmalıyız. Tüm insanlar bu güzel kanunlar manzumesinden haberdar olmalı. Daima öğrenmeliyiz, yaşamalıyız ve öğretmeliyiz. İslam davetçisi olmalıyız. Böylelikle temiz bir toplumun oluşmasında bir payımız olmalı… Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle, “De ki Ey Rasulüm! Ben Müslümanlardanım diyen ve Allah’a davet edenden daha güzel sözlü olan kimdir.”
Bu saydıklarımız tüm Müslümanların vazifesidir.

Biz İslam Davetçisi Olmayı Kendimize Meslek Olarak Seçtik

Hocaefendi başta olmak üzere bütün kardeşlerimizin, zerre kadar kişisel menfaati olmaksızın tek gayesi budur; Allah’ın Müslümanlara emrettiği ve Rasulünün de bizlere örnek teşkil ettiği bu kutsal görevi yerine getirmek. Efendimizden bize miras olarak bırakılan bu davaya sahip çıkmak, sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmak; İslam davetçisi olmak… Bu şekilde milletimizin ve ümmetimizin uyanışı ve dirilişi için gayret etmek! Mazlum duruma düşmüş ve kurtuluş arayan ümmetin derdine bir nebze de olsa derman olmaya çalışmak! Vakfımızın, sitelerimizin, derslerimizin, konferanslarımızın ve yaptığımız diğer bütün çalışmaların tek gayesi budur.

Derdimiz Ne Bir Parti Kurmak Ne De Birilerine Muhalif Olmaktır!

Derdimiz sadece ve sadece doğru bildiklerimizi konuşmak ve hak bildiğimiz bu davayı sonuna kadar savunmaktır! Doğruya doğru, yanlışa da yanlış demek yani Furkan olmaktır!*

Davamız İslam davası, hedefimiz tüm insanlığın ihtiyacı olan İSLAM MEDENİYETİ’dir. Yolumuz ise Peygamberimizin yoludur. Rabbanî yani tavizsiz ama müsamahakâr olmaya çalışarak Peygamberin adımlarını takip etmeye çalışmak! Alparslan Kuytul Hocaefendi başta olmak üzere bütün kardeşlerimizin samimane tüm gayretleri sadece bunun içindir. Allah’tan ve Müslüman kardeşlerimizden başka dayandığımız ve güvendiğimiz kimsemiz de yoktur. Bu da bize yeter!
Bize bundan başka maksatlar yükleyenler, bilir bilmez ithamlarda bulunanlar, bu davaya gönül vermiş binlerce insanın hakkına girmektedirler. Tam anlamadan, tanımadan konuşanları kardeşçe uyarmak isterim, bu kadar insanın aleyhinde konuşmak büyük bir vebaldir.

Şimdiye Kadar Sosyal Medyada Çok Tanınmayışımızın Nedeni İse;

Sosyal medyada sanki birden bire ortaya çıkmış gibi görünse de aslında bu güne kadar yaptığımız yoğun eğitim ve hizmet faaliyetleri sebebiyle sosyal medyada çok aktif olamadık. Hala da birçoğumuz yoğun işleri sebebiyle olabileceği aktifliğe ulaşamamaktadır. Bizi sosyal medyada destekleyenlerin birçoğu ise, 30 yıldır emek emek sesimizi duyurduğumuz kardeşlerimiz, talebelerimizdir. Tüm engellemelere rağmen Elhamdülillah hâlâ eğitim ve hizmet faaliyetlerimize ara vermeksizin devam ediyoruz.
Bizi tanımak isteyenlere, görüşlerimizi kabul etse de etmese de bizimle seviyeli bir şekilde muhatap olmak hatta tartışmak isteyenlere kapımız her zaman açıktır.
Bu hayırlı hizmette emeği geçen ve geçmekte olan samimi ve fedakâr bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun.
Tüm kardeşlerimiz, destekleyenlerimiz ve sevenlerimiz Allah’a Emanet… Rabbim bizleri, kötü niyetli olanlardan muhafaza eylesin…
*Furkan: Sözlük manasında bizim bildiğimiz fark kelimesinin Arapça türemişi olarak doğru ile yanlışın, hak ile batılın, iyi ile kötünün, saf-temiz olanla karışmış olanın vb. ayrılması, farkının ortaya çıkması demektir.9 Yorum
 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Okan oğul 07 Eki 2020 01:14:12

  Alparslan kuytul hocaefendi dünyanın en eski davası olan la ilahe illallah ı haykıran değerli bir insandır Allaha hamd resuline Salat ve selam olsun rabbim müminleri tuzaklardan iftiralardan korusun

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  yunus badem 16 Mayıs 2020 15:32:12

  mevzu Hz allah ve peygamber efendimiz sav'in yolu sünnet-i ise bu yol doğrudur allah bin razi olsun benim baktığım budur hattâ bütün müslüman aleminin bakması gereken de budur. saygılarımla..

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  25 Oca 2020 22:27:48

  Yüce KUR'an tek olduğuna göre,bu cemaatler veya aynı amaçta olduğu söylenen vakıflar niçin çok? Fetullah'da aynı şeyleri söylüyordu.Ama yaptıkları lanetlikleri gördünüz.Bu yüce Müslüman millet Fetullah Gülen ile maiyetini 65-70 yıldır kuş sütü ile beslediler.Yeter ki imanlı,adaletli,vatan sever insanları yetiştirsinler diye. Sonrada yabacıların uşakları olarak,aziz milletimizin tepelerine bomba yağdırdılar.

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Ayşe Taş Çelik 22 Ağu 2019 01:54:46

  Hayırlı geceler Ben tevafuken bir video görsüm Kytul hocanın. İlgimi çekti açıkcası ve bir kaç video daha izleyip gecenim bu vaktinde vakfı araştırma gereği hissederek arama yaparken bu safyafa düştüm. İlkndefa duydum bende bu vakfı yeni sanmıştım. Güzel bir şekilde açıklanmış. Kendimde acizhane bir dava insanı olarak hangi parti, vakıf vs olura olsun hakkın yanında olanlara ve doğruyu söyleyenlere elbet dikkat kesiliyorum. Takdir ediyorum gayretlerinizi. Sadece aklıma bir takım sorular takıldı, müsadenizle onları sorup aydınlanmak isterim. Allah'ın emirlerinin hüküm sürdüğü Bir İslam devleti istemek müslümanlar olarak en doğal hakkımız ve bu komuda elimizden gelen gayretide göstermek sorumluluğundayız diye düşünüyorum. Bir parti kurmak derdinde değiliz yazılmış açıklamalarda, malumdur ki Türk siyasetinde islam birliği isteyen ve bunun uğrunda çaba sarf eden partiler de mevcuttur. Bunlara destek veriyor musunuz? Veya oy kullanma söz konusu olduğu zaman bireysel olarak kim nereye isterse oraya mı oy kullanıyor yoksa hoca efendi kime derse ona mı oy veriyorsunuz? Neden siyasette aktif değilsiniz? Eğer bir hükümetin Islamlaştırılmasi isteniliyorsa ki islam medeniyeti ancak bu şekilde oluşturulabilinir, bu ancak o devletin meclisinde güç, söz hakkı vs kazanılarak olur kanaatindeyim. Siyasette yer almadan ne gibi bir yol izleyerek yani Islam medeniyetine ulaşmayı nasıl hedefliyorsunuz? Kuytul hocanın Seyyid Kutup ve Mevdudi hakkındaki konuşmaları beni etkiledi, aslında Mevdudi hakkında araştırma yaparken karşılaştım hoca efendinin videolarına, tevafuk işte. Ve orada Kuytul hocanın anlattıklarını gördüğüm/dyduğum kadarıyle ve bu isimler hakkında olan bilgim kadarıyle dava insanıdırlar, ve siyasette aktif rol alıp çanba sarf etmişleridir. Kuytul hocanın anlatımlarına bakılırsa bu dava adamlarını kendisine örnek/önder aldığı kanatime vardım bendeniz, oyüzdendir ki mersk ettim neden kendileri de siyasette aktif değildirdir diye? Yeni bir partiyede gerek yoktur belki, sırati mustakimde ve ehlisunnete olan hali hazırda olan partilerle güç birliği neden oluşturulmasın? Yoksa Kuytul hoca ve Furkan vakfı günümüz Türkiyesinde böyle bir parti olmadığı kanatinde midir? Durum böyle ise yeni parti de söz konusu olabilir! Ben Kuytul hocayı rahmetli cennet mekan Erbakan hoca gibi cesur, basiretli ve cihat ruhlu gördüm açıkcası. Selametle...

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  zeyneb demir 12 Nis 2015 12:40:00

  Hocam biz sizin yıllarınızı bu davaya adadığınıza şahidiz.Allah'ta şahit olsun ki bugünde ve bundan sonrasında da İNŞALLAH yanınızda sağınızda ve solunuzdayız.

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Mehmet Demir 01 Oca 1970 02:00:00

  İslam için hizmet ediyoruz diyorsunuz hakkınızda pek bilgi sahibi değilim fakat Ramazan da hilali görme meselesinde müctehit kesilmeniz düşündürücüdür ki son asrın müctehidi Bediüzzaman' gibi ve daha yüzlerce İslam âliminin ve evliyanının yaşadığı Türkiye'de ve onların hilal konusunda bişey demeyip güneş sisteminin uygunluğunu münasıp ve elzem görmelerine ramen sizin çıkıp onları ezip geçerek hilal ı görme konusunu dillendirmeniz açıkça size karşı ,, acaba ,, dememi ve tahayyürde kalmama vesile oluyor

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Mehmet Demir 01 Oca 1970 02:00:00

  Yorumumu niye yayınlamadınız eleştiriye açık olduğunuzu sanmıştım

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Merdan akbulut 01 Oca 1970 02:00:00

  ATATÜRK Türkiyesi düşmanliğina hizmet ediyorsunuz

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Pınar 01 Oca 1970 02:00:00

  Ben sizin yolunuzun doğru yol olduğunu gördüm. Allahu Teâlâ bizi doğru yoldan ayırmasın. .


Yorum Yaz