G7 ülkeleri anlaştı: Çok uluslu şirketler vergi ödeyecek

G7 ülkeleri, çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları her ülkede en az yüzde 15 oranında vergilendirilmeleri konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

G7 ülkeleri anlaştı: Çok uluslu şirketler vergi ödeyecek
05 Haz 2021 19:24:02

G7 ülkeleri, çok uluslu şirketler ile ilgili yeni bir karar aldı.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, G7 ülkelerinin maliye bakanlarının Londra'da İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın başkanlığında iki günlük toplantı yaptıkları belirtildi.

İKLİMSEL ETKİ RAPORU ZORUNLU OLDU

Açıklamada, toplantının sonucunda G7 ülkelerinin maliye bakanlarının çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları her ülkede küresel çapta en az yüzde 15 vergiye tabi tutulması konusunda prensipte anlaşmaya vardıkları ifade edilerek ayrıca şirketlerin yatırım kararları ile ilgili iklimsel etki raporlamaları yapmasının da zorunlu hale getirilmesinin kabul edildiği kaydedildi.

"BU GERÇEKTEN TARİHİ BİR ANLAŞMA"

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak konuya ilişkin "Bu gerçekten tarihi bir anlaşma. G7'nin, küresel ekonomik toparlanmamızın bu kritik döneminde kolektif liderlik göstermesinden gurur duyuyorum" dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise anlaşmayla ilgili "Bu, işletmeler için oyun alanını eşitleyerek ve ülkeleri olumlu temeller üzerinde rekabet etmeye teşvik ederek küresel ekonominin gelişmesine yardımcı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Etiketler:   G7 G7 ülkeleri


0 Yorum

Yorum Yaz