Guaido Şimdi de Kendini Parlamento Başkanı İlan Etti

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) eski Başkanı Guaido, kaybettiği parlamento seçimlerinin ardından düzenlediği alternatif seçimde, şimdi de kendini parlamento başkanı ilan etti.

Guaido Şimdi de Kendini Parlamento Başkanı İlan Etti
06 Oca 2020 14:04:47

Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun meşru olmadığını belirterek, Guaido'nun geçici devlet başkanlığını ilan eden batı destekli Venezuela muhalefeti, bu gelişmeyle şimdi de AN Başkanı Luis Parra'nın meşru olmadığını savunmaya başladı.

Venezuela'da ABD başta olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin meşru anayasal kurum olarak tanıdığı AN'de başkanlık seçimleri düzenlenmiş, oylamayı, iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisinin (PSUV) de desteğini alan muhalif Luis Parra 81 oyla kazanmıştı.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise oylamaya muhalif milletvekillerinin katıldığına dikkati çekmiş, Guaido'nun yeterli desteği alamayacağını bildiği için özellikle dışarıda kaldığını savunmuştu.

Olaylı seçimler sonrası yazılı açıklama yapan Bolivia, Brasil, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Guatemala, Guyana, Honduras, Panamá, Paraguay, Perú ve Santa Lucía'dan oluşan Lima Grubu ülkeleri, Parra'nın galibiyetiyle sonuçlanan seçimleri kabul etmeyeceklerini duyurmuştu.0 Yorum

Yorum Yaz