Gülen Sorusu Cevapsız Kaldı

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer'a Erdoğan ve Trump'un telefon görüşmesi ile alakalı olarak "Fethullah Gülen'in iade edilmesi konuşuldu mu?" şeklinde bir soru yöneltildi. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, sorulan bu soruyu yanıtsız bıraktı.

Gülen Sorusu Cevapsız Kaldı
09 Şub 2017 08:27:41

Spicer, Başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, görüşmenin ayrıntılı içeriğine ilişkin bilgi vermedi ve dün yaptıkları açıklamanın dışında söylenecek bir şey olmadığını ifade etti.

'TRUMP, TÜRKİYE'YE OLAN DESTEĞİNİ AKTARDI'

Toplantının başında Trump-Erdoğan görüşmesine değinen Spicer, "Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a stratejik ortak ve NATO müttefiki olarak ABD'nin Türkiye'ye olan desteğini aktardı. IŞİD ile mücadelede Türkiye'nin katkılarından dolayı memnuniyetini iletti" dedi.

'RAKKA'YI GERİ ALMA KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ SAĞLANDI'

Daha sonra konuya ilişkin sorular alan Spicer, bu soruları yanıtlamaktan kaçındı. Spicer, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rakka'yı geri alma konusunda ABD'nin Türkiye ile görüş birliğine vardığını söyledi. Telefon görüşmesinde Başkan Trump'ın, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ne söylediğini açıklayabilir misiniz?" sorusunu "Açıklayamam. Yaptığımız yazılı açıklama bu görüşmeye ilişkin yapmak istediğimiz açıklamadır" diye yanıtladı. Spicer, telefon konuşmasının içeriğine yönelik soruya da aynı yanıtı verdi. Spicer, Trump'ın CIA Başkanı Mike Pompeo'yu Türkiye'ye gönderip göndermediğine yönelik soruya verdiği yanıtta da "CIA Başkanını az önce gördüm. Öyle bir şey olduysa, son bir saat içinde değil" dedi.

'YAZILI AÇIKLAMADAN BAŞKA BİR ŞEY YOK'

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, "Telefon görüşmesinde Türkiye'nin terörist olarak gördüğü Fethullah Gülen'in iade edilmesi konusu konuşuldu mu?" sorusuna da "Yapılan yazılı açıklamadan başka bir şey yok şu an için" karşılığını verdi.

 0 Yorum

Yorum Yaz