Hamas'tan İşgalci İsrail'e 'Sina' tepkisi

Hamas, İşgalci İsrail Sosyal Eşitlik Bakanı Gila Gamliel'in "Sina Yarımadası, Filistinlilerin devlet kurması için en iyi yer" şeklindeki açıklamasını kınadı.

Hamas'tan İşgalci İsrail'e 'Sina' tepkisi
29 Kas 2017 09:44:08

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, İşgalci İsrailli Bakan Gamliel'in sarf ettiği sözleri kınayarak, "Filistin devletinin yeri sadece Filistin topraklarıdır." ifadesini kullandı.

Ebu Zuhri, Sina Yarımadası veya toprakları üzerindeki herhangi bir yerde egemenliğine halel getirecek her türlü girişim ve projeye karşı Mısır ile dayanışma içinde olduklarının altını çizdi.

Mısır basınında, dün bir konferansa katılmak üzere Kahire'ye gelen ve İsrail'in bir televizyon kanalına açıklama yapan Gamliel'in "Sina Yarımadası, Filistinlilerin devlet kurması için en iyi yer." sözü yer almıştı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri de bunun üzerine "Mısır halkının kanlarıyla sulanan Sina başta olmak üzere Mısır topraklarındaki egemenliği kemirecek her türlü açıklamayı kim yaparsa yapsın reddediyoruz. Mısır, Sina'da bir karış toprağından dahi ödün vermeyecek ve kimsenin oraya saldırmasına izin vermeyecek." açıklaması yapmıştı.0 Yorum

Yorum Yaz