İdlib'de Savaşın Mağduru Yine Çocuklar Oldu

Save the Children(Çocukları Koruyun Vakfı) raporuna göre, İdlib’deki saldırılardan dolayı her gün ortalama bir çocuk yaşamını yitiriyor.

İdlib'de Savaşın Mağduru Yine Çocuklar Oldu
14 Oca 2020 14:25:29

Esed rejimi, Rusya ve İran’ın yoğun saldırılar yaptığı İdlib’de başta çocuklar olmak üzere siviller çok ağır bedeller ödüyor. Çocukları Koruyun Vakfı (Save the Children), 2019 yılında İdlib’de her gün ortalama bir çocuğun hedef alındığını belirtti.

Raporda, 2020’nin ilk haftasında İdlib’de 9 çocuğun rejim güçlerince öldürüldüğü bildirdi.

Sadece Aralık ayında Esed rejimi ve destekçilerinin havadan yoğun saldırılar yaptığı İdlib’de 300 binden fazla sivil yerinden olurken yaklaşık 36 çocuk katledildi.İdlib’de hava destekli saldırılar gerçekleştiren Esed rejimi ve Rusya, 2018’e oranla 2019’da daha fazla çocuk öldürdü. 30 Nisan ve 25 Temmuz arasında 90’dan fazla çocuk katledildi.

İdlib’de her gün sivil kayıpların arttığına dikkati çeken Çocukları Koruyun Vakfı Suriye Sorumlusu Sonia Khush, sadece kayıt altına alınan sivil kayıplardan haberdar olduklarını aktardı.

Khush, “Suriye’deki partner kuruluşlarımız her gün çocuk ölümlerinin haberini veriyorlar. Hayatını kaybeden çocukların sayısı sürekli artış gösteriyor. Çocukların öldürülmesi asla kabul edilemez.” açıklamasını yaptı.

Suriye’deki çocuklar sadece çatışmalardan dolayı hayatını kaybetmiyor. Olumsuz kış şartları, açlık ve ölümcül hastalıklar da çocukların hayatını kaybetmesine neden oluyor.0 Yorum

Yorum Yaz