IMF'den 60 ülkeye 22 milyar dolarlık destek

IMF'den 60 ülkeye 22 milyar dolarlık destek
29 Mayıs 2020 09:56:19

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, 60'a yakın ülkeye 22 milyar dolarlık destek sağlandığını ve yeni talepler almaya devam ettiklerini belirtti.

BM, Kanada ve Jamaika'nın sponsorluğunda 50'ye yakın devlet ve hükûmet başkanının yanı sıra Dünya Bankası ve Uluslararası Para fonu (IMF) gibi küresel finans örgütlerinin başkanlarının katılımıyla "COVID-19 ve Sonrası Dönemde Kalkınma için Finansman" başlıklı üst düzey toplantı düzenledi. Kristalina Georgieva, burada yaptığı konuşmada, 2020'nin daha küçük küresel ekonomiyle tamamlanacağını, dünyanın neredeyse yüzde 90'ını oluşturan 170 ülkenin daha kötü durumda olacağını söyledi.

"2021'de kısmi bir toparlanma bekliyoruz"

IMF'nin küresel ekonominin bu yıl yüzde 3 daralacağını öngördüğünü hatırlatan Georgieva, son verilerin küresel ekonomideki daralmanın bundan daha kötü olabileceğini düşündürdüğünü kaydetti ve şunları ekledi:

"2021'de kısmi bir toparlanma bekliyoruz. Dünya genelinde politika yapıcıların ekonomiyi istikrara kavuşturmak için attıkları adımlara değer veriyoruz.

Finansal koşullar belirsiz ekonomik ve tıbbi gelişmelere bağlı ve ülkeler artan iflas ihtimaliyle karşı karşıya. Krizin etkilerine karşı koymak ve toparlanmayı desteklemek için özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için mali destek sürdürülmeli. Küresel olarak bu zamana kadarki mali eylemlerin değeri yaklaşık 9 trilyon dolar ve gelecek aylarda önemli ilave çabalara ihtiyaç duyulacaktır."

Öte yandan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, koronavirüs salgınının etkisi ile bu yıl global GSYH'nın yüzde 3'den fazla daralmasını beklediğini bildirdi.

Etiketler:  


0 Yorum

Yorum Yaz