• Anasayfa
  • DÜNYA Haberleri
  • Jacob Blake protestolarında iki grup arasında çatışma çıktı: 2 kişi hayatını kaybetti

Jacob Blake protestolarında iki grup arasında çatışma çıktı: 2 kişi hayatını kaybetti

Jacob Blake protestolarında iki grup arasında çatışma çıktı: 2 kişi hayatını kaybetti
26 Ağu 2020 13:23:50

Amerika Birleşik Devletleri'nin Wisconsin eyaletinde, Jacob Blake isimli bir siyah vatandaşın polis tarafından arkadan vurulması sonrası başlayan protestolarda çatışma çıktı, 2 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Blake'in pazar günü polis tarafından arkadan 7 el ateş edilerek vurulmasının ardından başlayan protestolarda salı gecesi kan aktı. ABD basınına yansıyan bilgilere göre Kenosha şehrinde protestocular ve mülklerini koruma gerekçesiyle bölgeye gelen silahlı bir grup arasında çatışma çıktı; 2 kişi vurularak öldürüldü, üç kişi ise yaralandı.

New York Times'a konuşan Kenosha Şerifi David Beth, "Üç kişi vuruldu ve biri öldürüldü" ifadesinde bulundu. Bu açıklamanın ardından ölü sayısı 2'ye yükseldi.

İnternette yayınlanan ve Storyful tarafından teyit edilen görüntülerde, Kenosha sokaklarında silah sesleri duyuluyor ve yerde yatan yaralıları görülüyor.

Çoğunlukla beyaz, ağır silahlı kişilerden oluşan küçük bir grubun, mülkleri koruma gerekçesiyle salı gecesi şehirde olduğu ifade ediliyor.

Polis, meydana gelen silahlı saldırının, 'benzin istasyonunu koruyan kendinden menkul milislerle' göstericiler arasındaki çatışmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırıyor.

Daha önce çıkan bir grup gösterici ile polis arasındaki çatışmalar, güvenlik güçlerinin protestocuların havai fişeklerine plastik mermilerle karşılık vermesi üzerine başlamıştı.

Polis şiddeti karşıtı protestoları bastırmak için Ulusal Muhafızlara çağrı yapılmıştı.

0 Yorum

Yorum Yaz