Kongo’da 9 ayda 4 bin kişi öldü

UNICEF, Kongo’da yılın ilk 9 ayında 4 bin kişinin kızamık hastalığı yüzünden öldüğünü açıkladı. Ölenlerin çoğunun 5 yaşın altındaki çocuklar olduğu belirtilen açıklamada, salgın için "dünyanın en büyük kızamık salgını’ denildi

Kongo’da 9 ayda 4 bin kişi öldü
10 Eki 2019 19:15:00

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yılın ilk 9 ayında Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) en az 4 bin kişinin kızamık salgını yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada, Kongo’nun 26 kentinde 203 bin 179 kızamık vakasının tespit edildiği kaydedildi.

Hastalığa karşı binlerce çocuğa kızamık aşısı yapıldığı belirtilen açıklamada, ülkenin birçok yerindeki sağlık merkezlerine çocuk kiti dağıtıldığı da aktarıldı.

Kızamığın en çok 5 yaş altı çocuklarda görüldüğünü aktaran UNİCEF hastalanan çocuklarının yüzde 90'ının hayatını kaybettiğini belirtti. Açıklamada ülkede bu yıl görülen kızamık vakalarının, geçen yıla göre 3 kat fazla olduğu vurgulandı.

UNİCEF, Kongo’da devam eden salgın için de "dünyanın en büyük kızamık salgını" ifadesini kullandı.

Etiketler:   kızamık kongo


1 Yorum
  • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
    Hüseyin selimoğlu 10 Eki 2019 19:53:17

    Bu durumu unicef in açıklaması ne kadarda saçma, çocukları öldüren zatwn unicef in kendisi, şerefsiz müslüman düşmanları.


Yorum Yaz