Kudüs'teki İslami heyetlerden "Mescid-i Aksa" kararı

Kudüs'teki İslami heyetler, işgalcilerin Mescid-i Aksa'da bayram namazını yasaklama girişimlerine karşı bayram sabahı kentteki tüm camilerin kapatılarak sadece Mescid-i Aksa'da bayram namazı kılınması kararı aldı.

Kudüs'teki İslami heyetlerden "Mescid-i Aksa" kararı
10 Ağu 2019 13:35:53

Yüksek İslami Heyet, Vakıflar ve İslami İşler Konseyi ile Kudüs Fetva Kurulu bu sabah erken saatlerde yayınladıkları ortak bildiride, Kurban Bayramı'nın ilk günü sabahı Kudüs'teki tüm camilerin kapatılacağını ve bayram namazının sadece Mescid-i Aksa'da kılınacağını açıkladı.

Bildiride, kararın bayram sabahı Mescid-i Aksa'yı kapatma girişimine karşı alındığı belirtildi ve işgal polisinin pazar sabahı Yahudi işgalcilerin baskınına izin verip vermeme konusunda durum değerlendirmesi yaparak karar vereceği açıklaması hatırlatıldı.

Bildiride ayrıca Kudüs'teki imamlardan alınan kararın Cuma hutbelerinde cemaatlerine duyurmaları da talep edildi.

Kudüslü heyetler, bayram günü tüm kent halkının tek yürek halinde Yahudi işgalcilerin baskın girişimine karşı duracağını ve Mescid-i Aksa'da nöbet tutacağını söyledi.

İşgal rejiminin Mescid-i Aksa'yı zaman ve mekân olarak bölme girişimine tüm güçleriyle karşı koyacaklarını belirten heyetler, Filistinlilerden Kurban Bayramı'nın ilk gününde Kudüs'e akın etmelerini istedi.

Bildiride ayrıca bayramın ilk gününde Mescid-i Aksa'yı boş bırakmamak için kurban kesiminin bayramın 2'nci gününe bırakılabileceği kaydedildi.

Fanatik Yahudi örgütlerinden oluşan Heykel Örgütleri Birliği, işgal rejiminden, Kurban Bayramı'nın ilk gününde Yahudi işgalcilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemelerine izin vermesini ve gerekirse Mescid-i Aksa'yı o gün Müslümanlara kapatmasını istemişti.0 Yorum

Yorum Yaz