Kuyumcular için yeni düzenleme: Sahte altın yasaklanıyor

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Çavuşculu, kuyumcuların raflarda sergilediği sahte altınların yasaklanacağını belirtti. Ayrıca Çavuşculu, bir kuyumcunun emanet bırakılan eşyalarla birlikte kaçması ile kuyumculardan yetki belgesi isteneceğini de söyledi.

Kuyumcular için yeni düzenleme: Sahte altın yasaklanıyor
01 Kas 2021 00:28:56

Değerli eşyalarını kuyumculara emanet veren tüketicilerin, tezgahlardaki sahte (demo/imitasyon) altınlara inandıklarını belirtmesi, dükkanlarına yapılan soygunlarda hırsızları yanıltmaya yönelik raflarda bulunan altınlar artık kaldırılacak ve kuyumculardan yetki belgesi istenecek.

Yaptığı açıklamada birçok konuya değinen Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Çavuşculu,“Hırsızları yanıltmaya yönelik kuyumcu dükkanlarının raflarını süsleyen sahte altınlar yasaklanıyor. Son zamanlarda bir kuyumcunun emanet bırakılan eşyalarla birlikte kaçması ile kuyumculardan hem yetki belgesi istenecek hem de sahte altınlar raflardan toplanacak" ifadelerini kullandı.

KUYUMCU OLABİLMEK İÇİN BELGE GEREKECEK

Çavuşculu, daha önceden yetki belgesi istenmesi hakkında tüzüğün olmadığını belirterek "Kuyumculuğu yoldan geçen herkes yapabiliyordu. Biz bunun üzerine Türkiye’deki diğer oda ve derneklerle toplanıp Ticaret Bakanlığını ziyaret ettik ve kuyumcular adına bir yasa teklif ettik. Cumhurbaşkanımıza da 2017’de kuyumcular olarak bir yasa teklif ettiğimizi ilettik. Kuyum ticareti hakkında bir yönetmelik hazırlandı fakat daha sonra birtakım eksiklikler ile karşılaştık. 31 Aralık 2021 tarihinden itibaren kuyumculardan yetki belgesi istenecek. Yetki belgesi almak için de ustalık belgesinin alınması gerekiyor. Vergi borcu yoktur yazısı ve meslek odasından belge alması gerekiyor. 4 yıldır kuyumculuk yapanlar var ama 5 yılı doldurmadıkları için ustalık belgesi için sınava giremiyorlar. Biz yönetmeliğin çıkış tarihinin baz alınmasını istiyoruz” diyerek konuşmasına devam etti.

KUYUMCULAR KENDİ SERMAYESİNİ KULLANACAK

Hazırlanan yeni yönetmenlikte kuyumcu tezgahlarında sahte altınların olmayacağını vurgulayan Çavuşculu, “İç Ticaret Genel Müdürlüğünün hazırlamış olduğu yönetmelikte olduğu gibi kuyumcuda kıymetli ve değerli taşlar, altın, platin, gümüş gibi kıymetli madenlerin dışında hiçbir şey bulundurulmayacak. Çünkü tüketici yanılabiliyor, yanıltılabiliyor. Bir kuyumcu mahallelinin değerli eşyalarını emanet almış. Mağdurlar da beni arıyorlar, ‘Dükkanında 20-30 kilo altını vardı, altın doluydu’ diyorlar. Sonuç olarak altıncıda böyle bir altın yok. Demo altınları dükkanına doldurmuş ve insanları yanıltmış. Şimdi gerçek kuyumculukta ortaya çıkacaktır, herkes kendi sermayesi ile çalışacak. Demo altınların kuyumcu işletmelerinde bulunması doğru değil. Kuyumcuda altın, pırlanta, elmas, gümüş gibi değerli taşlardan yapılan ürünler bulunmalıdır. Kuyumcu kuyumcu gibi olmalıdır. Demo altınların raflardan kaldırılması sektörün büyük talebiydi, biz de bu kararı doğru buluyoruz” ifadelerini kullandı.0 Yorum

Yorum Yaz