KYK Borcunu Ödeyemeyen 280 Bin Öğrenciye Haciz

Gelecek Partisi Gençlik, öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen 280 bin öğrenciye haciz uygulandığını, 5 milyon kişinin de öğrenim kredisi borcu olduğunu açıkladı.

KYK Borcunu Ödeyemeyen 280 Bin Öğrenciye Haciz
09 Haz 2020 15:16:20

KYK Yurt Müdürlükleri’nin yaz okulu, staj ve KPSS benzeri kurslar için yaz döneminde yurtlarda kalınmayacağı kararı da eleştirilerek şöyle denildi: “Türkiye’de 5 milyon kişinin öğrenim kredisi borcu var. 280 bin öğrenciye borcunu ödeyemediği için haciz uygulandı.


‘YÜKSEK ORANLI GECİKME FAİZLERİ UYGULANIYOR’ 

Yüksek oranlı aylık gecikme faizleri uygulanıyor. İşsizlik oranının her geçen gün arttığı bu ortamda hacizler durdurulmalı, işleyen faizler sıfırlanmalı ve taksitler revize edilmelidir.

Özel yurtlar virüs sürecinde yurtta kalmadıkları halde öğrencilerimizden ücret aldı. Öğrencilerin hak ve hukuku gözetilmelidir.”


5 MİLYON ÖĞRENCİ KREDİ BORÇLUSU

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK), geçen yıla göre 7.5 puanlık rekor artış ile yüzde 25.2’yi bulduğunu bildirdiği genç (15-24 yaş) işsizlik, Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olarak öne çıkarken veriler üniversite eğitimin sorunu büyüttüğünü gösteriyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun paylaştığı verilere göre 5 milyon öğrenci de kredi borçlusu durumunda.0 Yorum

Yorum Yaz