Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunuldu!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan tarafından istifa ettirilen Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek hakkında yeni bir suç duyurusunda bulunuldu.

Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunuldu!
01 Şub 2022 19:22:43

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan tarafından 2017 senesinde istifa ettirilen Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek hakkında yeni bir dosya daha savcılığa ulaştırıldı. 

HUKUKA AYKIRI ÖDEMELER TESPİT EDİLDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ettiği, 2015 tarihli "Ankara İl Sınırları İçerisinde Bulunan Parklar, Refüjler, Yan Bantların Yeşil Alanları, Piknik Alanları, Rekreasyon Alanları, Mezarlıklar, Havuzlar ve Göletler ile Belediyeye Ait Tesislerin Bitkisel, İnşaat, Tesisat, Elektrik, Bakım ve Onarım Hizmet Alımı İşi" için 2019 yılında başlatılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporda hukuka ve sözleşmeye aykırı işlem ve ödemeler tespit edildi.

2020 yılında savcılığa intikal eden söz konusu ihale kapsamında; bitkisel materyal, ağaç, çalı ve çiçek alımı ile ilgili 653 kalemde yaklaşık maliyetin fahiş tespit edildiği belirtildi. İhaledeki pahalı kalemlerden sözleşmede belirlenenden çok daha fazla alım yapıldığı ve uygulamada 1.817 pozda hiçbir çalışma gerçekleştirilmemesine rağmen ödeme yapıldığı detayları da raporda yer aldı. Söz konusu usulsüzlük neticesinde 576 milyon 677 bin TL kamu zararı tespit edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

YENİ TEFTİŞ SONRASINDA USULSÜZLÜĞÜN RAKAMI 1 MİLYAR TL’YE DAYANDI

İhale hakkında devam eden incelemeler neticesinde hazırlanan Ocak 2022 tarihli raporda ise kalemlerin çoğunun uygulamada kullanılmadığı, pahalı kalemlerin öngörülen miktarların çok üstünde alındığı, yaklaşık maliyet hesaplamalarının tekniğe aykırı olduğu ve yüksek tutarlarda gereksiz iş artışları ve ödeme gerçekleştirildiğine yer verildi.

İncelemede ihale kalemlerinin neredeyse tamamında şartnameye aykırı işlemler gerçekleştirildiği tespit edildi. Bilirkişi raporunda, dikilen ithal ağaçların çukur genişliğine uygun dikilmediğine, kullanılmayan harç malzemelerinin kullanılmış gibi gösterildiğine, çapalama işleminde kıyas tablosunun aldatıcı düzenlenip pahalıya yapıldığına, kesin hesap raporunun düzenlenmediğine ve ilaçlama işleminde uygulama yapılmadan ödeme yapıldığına vurgu yapıldı. Teftiş Kurulu, yeni raporda 381.835.142 TL kamu zararı tespit etti.

Hazırlanan raporlara göre 2015 tarihli ihale nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin toplamda 958.512.143 TL zarara uğratıldığına yer verildi. Yapılan tespitler doğrultusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 31 Ocak 2021 tarihinde kamu zararına sebebiyet veren sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Etiketler:   Melih Gökçek


0 Yorum

Yorum Yaz