Meteoroloji gün gün açıkladı! Havalar ne zaman ısınacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün hava tahmin raporunda Doğu Anadolu için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı yapılırken Türkiye genelinde yağış beklenmediğini ve sıcaklıkların artacağı belirtildi. Peki havalar ne zaman ısınacak? Bayram botu hava durumu nasıl olacak? İşte MGM'nin hava durumu tahminleri...

Meteoroloji gün gün açıkladı! Havalar ne zaman ısınacak?
12 Mayıs 2021 10:18:37

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bayram boyunca hava sıcaklıklarının 23 ila 28 derece civarında  olacağının tahmin edildiğini açıkladı. Ancak Doğu Anadolu'nun bazı kesimlerinde bugün güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar ve yer yer kısa süreli fırtına beklendiği belirtildi. 

Kuzey, iç ve doğu kesimlerde sıcaklığın 2 ila 5 derece artması bekleniyor. Diğer yerlerde önemli bir değişiklik öngörülmezken, sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden, Marmara ve Kuzey Ege'de kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

BAYRAM BOYUNCA HAVALAR NASIL OLACAK?

Ramazan Bayramı boyunca Ankara, İstanbul ve İzmir'de yağış öngörülmüyor.

Ramazan Bayramı'nın birinci günü Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı bulutlu olacağı, Van ve Hakkari çevrelerinde sağanak ile gök gürültülü sağanak öngörülüyor. Diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor.

Cuma günü Marmara, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunun parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Edirne, Kırklareli, Van ve Hakkari çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık geçmesi öngörülüyor.

Bayramın üçüncü günüyse kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının yurdun batı kesimlerinde mevsim normalleri civarında, kuzey, iç ve doğu bölgelerde de mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği öngörülüyor.

Ramazan Bayramı boyunca Ankara, İstanbul ve İzmir'de yağış beklenmiyor. Hava sıcaklığının Ankara'da 25-31, İstanbul’da 23-28 ve İzmir'de 26-30 derece civarında olacağı tahmin ediliyor.


0 Yorum

Yorum Yaz