Mısır'da darbeden sonra yaklaşık 3 bin kişiye idam cezası verildi

​Mısır’da yapılan askeri darbenin ardından Sisi yönetimi tarafından şu ana kadar yaklaşık 3 bin kişiye idam cezası verildi.

Mısır'da darbeden sonra yaklaşık 3 bin kişiye idam cezası verildi
01 Ağu 2019 23:43:58

Mısır'da 2014 yılında yapılan askeri darbenin ardından ülke yönetimini gasp eden Sisi tarafından verilen idam cezalarının sayısı giderek artıyor.

İnsan hakları örgütlerinin açıkladığı rakamlara göre, ülkede 5 yılda yaklaşık 3 bin kişiye idam cezası verildiği, bunlardan 179'unun idam edildiği belirtiliyor. Hakkında idam cezası verip henüz idam edilemeyen zanlılar ise cezaevlerinde işkenceye maruz kalıyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki insan hakları ihlallerini inceleyen İnsan Hakları Bilgilendirmesi için Arap Ağı'nın istatistiklerine göre, Sisi’nin ülke yönetimini gasp ettiğinden bu yana, Mısır mahkemeleri yaklaşık 3 bin kişiye idam cezası verdi.

Darbenin ardından Mısır'da askeri mahkemelerde yargılanan sivillerin sayısı ise arttı. 2015’ten bu yana en az 33 sivil askeri mahkemelerce idam edildi. Yapılan araştırmalarda bu rakamın 2008-2014 yılları arasında sıfır olduğu ifade ediliyor.

Zalim Sisi yönetimi tarafından alıkonulan Mısırlılar cezaevlerinde türlü türlü işkencelere maruz kalıyor.

Hatırlanacağı üzere Mısır'ın ilk seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de cezaevlerindeki işkence ve olumsuz koşullar nedeniyle hastalığa yakalanmış ve müdahale edilmediği için sözde bir mahkeme günü şehadet şerbetine ulaşmıştı.

Etiketler:   idam Mısır


0 Yorum

Yorum Yaz