Necmettin Erbakan Hoca Kimdir? Vefat Yıldönümünde Erbakan Hoca...

Necmettin Erbakan Hoca Kimdir? Vefat Yıldönümünde Erbakan Hoca...
27 Şub 2022 14:53:08

İlk Yılları 

Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926 tarihinde Sinop’ta doğmuştur. Öğrenim hayatına Kayseri Cumhuriyet İlkokulu’nda başlamış, fakat babasının Trabzon’a tayin olmasıyla öğrenimine burada devam etmiştir.

1943 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni birincilikle bitirmiş, 1948 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun olmuştur. Aynı yıl burada asistan olarak göreve başlamış, 1965 yılında ise profesör olmuştur.

Erbakan, 1967’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği’ne getirilmiştir.

Siyasi hayatı

Eski sınıf arkadaşı Süleyman Demirel, Adalet Partisi’nden milletvekili adayı olmasını veto etmiş, Erbakan da Konya’dan bağımsız aday olarak meclise girmiştir.

1970 yılında Milli Nizam Partisi’ni (MNP) kurmuş, fakat parti bir yıl sonra Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmıştır.

1972’de Milli Selamet Partisi’ni (MSP) kurmuştur. 1974-1978 yılları arasında üç ayrı koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Bülent Ecevit’le koalisyon ortağıyken Kıbrıs Barış Harekatı’nda adanın tamamının ele geçirilmesini savunmuştur.

1980 yılında Konya’da yaptığı miting 12 Eylül askeri darbesinin nedenleri arasında gösterilmiştir. 21 yöneticiyle birlikte “laikliğe aykırı davranmak” suçuyla tutuklanmıştır. 10 yıl siyaset yasağı alan Erbakan, 1987’de siyasete geri dönmüştür. 1983’de kurulan Refah Partisi’ne Genel Başkan seçilmiş, 1995 seçimlerinde Refah Partisi 158 milletvekili ile birinci parti olmuştur. Erbakan, Refah-Yol Hükümeti’nde başbakan olarak göreve başlamıştır.

28 Şubat 1997’deki post-modern darbenin ardından görevinden istifa etmiştir. Refah Partisi, 1998 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmış, Erbakan’a 5 yıllık siyasi yasak getirilmiştir.

11 Mayıs 2003’te Saadet Partisi Birinci Olağan Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlığa seçilmiştir.

3 Aralık 2003’te hakkındaki mahkûmiyet kararı Yargıtay tarafından onanmıştır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, “Kayıp Trilyon Davası”nda mahkum olan ve mahkumiyet kararları kesinleşen Erbakan dahil 6 kişinin parti üyeliğinden çıkarılması ve parti organlarındaki görevlerine son verilmesini isteyince Erbakan, 30 Ocak 2004’te Saadet Partisi Genel Başkanlığından ve parti üyeliğinden ayrılmıştır.

17 Ekim 2010’da tekrar Saadet Partisi’nin tekrar genel başkanlığına seçilmiştir. Sağlık durumu giderek kötüleştiği halde vefat ettiği güne dek kurmaylarıyla parti ve ülke meseleleri hakkında görüşmelerine devam etmiştir.

Vefatı

19 Ocak 2011’de ayağında nükseden damar iltihabı rahatsızlığı sebebiyle hastanede yoğun bakım altına alınarak bir süre tedavi görerek taburcu edilmesinin ardından, kısa süre sonra solunum ve kalp yetmezliği rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı Ankara’daki Güven Hastanesi’nde yoğun bakım altında uygulanan tüm tedavilere rağmen solunum yetmezliğine bağlı, kalp ve çoklu organ yetmezliği sebebiyle 27 Şubat 2011 sabahı saat 8:50’de doktorlarının muayenesi esnasında koroner arter rahatsızlığı sonucu şuurunu yitirerek komaya girmiş, saatler aynı sabahın 11:40’ını gösterirken doktorların tüm müdahaleleri ile yaşamsal işlevlerinin desteklenmesine rağmen yaşamını yitirmiştir. Naaşı aile kabristanın da bulunduğu Merkezefendi Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Etiketler:   necmettin erbakan


0 Yorum

Yorum Yaz