Paşinyan anlaşmaya bağlılıklarını teyit etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan'a ziyarette bulundu. Lavrov, Başbakan Nikol Paşinyan'ın Dağlık Karabağ anlaşmasına bağlılığını dile getirdiğini söyledi.

Paşinyan anlaşmaya bağlılıklarını teyit etti
21 Kas 2020 19:04:48

Ermenistan'ı ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Başbakanı Pikol Paşinyan ile görüştü.

Rus Bakan, Dağlık Karabağ ile ilgili Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 9 Kasım'da imzalanan ortak açıklamanın uygulanması konusunu ele aldıklarını aktardı.

Söz konusu açıklamanın Dağlık Karabağ meselesinin çözümünün "tek yolu" olduğuna dikkati çeken Lavrov, "Bu açıklamayla ilgili sadece yurt içinde değil, yurtdışında da şüphe oluşturma girişimleri kabul edilemez." dedi.

Lavrov, "Ermenistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, açıklamanın ciddi sorunların çözülmesine ve insanların hayatlarının kurtarılmasına yardımcı olduğunu vurguladı. Onlar, anlaşmanın gelecekte de uygulanması konusunda bağlılıklarını teyit etti." değerlendirmesinde bulundu.

DAĞLIK KARABAĞ ATEŞKES ANTLAŞMASI

2020 Dağlık Karabağ Ateşkes Antlaşması, 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan ve 2020 Dağlık Karabağ Savaşı'nı sona erdiren bir ateşkes antlaşmasıdır. Antlaşma, Ermenistan'ın teslim olduğunu duyurmasının ardından 9 Kasım'da Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı ve Dağlık Karabağ bölgesindeki tüm çatışmalara 10 Kasım 2020 tarihinde Moskova saati ile 00:00 itibariyle son verildiği açıklandı.


Etiketler:   Dağlık Karabağ


0 Yorum

Yorum Yaz