Ruhani: Biden döneminde ABD ve İran arasındaki sorunların çözümü kolay olabilir

Ruhani: Biden döneminde ABD ve İran arasındaki sorunların çözümü kolay olabilir
25 Kas 2020 15:50:31

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'deki başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden döneminde iki ülkenin arasındaki sorunların çözümünün "çok kolay" olacağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ruhani, başkent Tahran'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlık seçimlerini kaybetmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ruhani şunları kaydetti:

Bu adam, İran ve Filistin başta olmak üzere bağımsız milletlere ve onun tarafından zulme ve baskıya maruz bırakılan diğer uluslara yönelik ABD tarihindeki en kötü suçları işlemiştir. Allah'a şükür ki Amerikan halkı ve bölge halkı bu şerden kurtuldu.

"Tahran ile Washington arasında diyalog gelişebilir"

Biden döneminde İran ile ABD arasındaki ilişkilerin iyileştirilebileceğini belirten Ruhani, "İran'ın siyaseti çok açıktır. Taahhüde karşı taahhüt, eyleme karşı eylem, saygıya karşı saygı. ABD'nin gelecekteki liderlerinde de aynı irade varsa sorunların çözümü çok kolay olacaktır" ifadelerini kullandı. 

Ruhani, ABD'de yeni hükümetin Trump'ın İran karşıtı kararlarını en kısa zamanda kaldırmasını ve nükleer anlaşmaya dönmesini beklediklerini vurgulayarak , bu durumda Tahran ile Washington arasında diyaloğun gelişebileceğine işaret etti. 

Ruhani, konuşmasına şöyle devam etti:

İran ve ABD, her ikisi bir karar alarak 20 Ocak 2017'de öncesi şartlara (Trump öncesindeki dönem) döneceğini ilan edebilir. Bu, birçok soruna iyi bir çözüm olabilir ve gidişat ile koşulları tamamen değiştirebilir ve daha sonraki aşamalarda (bu süreç) çeşitli alanlarda devam edebilir.

Ruhani, daha önceki açıklamalarında, ABD seçimlerini hangi aday kazanırsa kazansın İran için değişen bir durum olmayacağını söylemişti.

Biden, nükleer anlaşmaya geri dönülmesinden yana

ABD'deki başkanlık seçimini kazanan Biden, 2015'te Başkan Yardımcısı olduğu dönemde İran ile imzalanan nükleer anlaşmaya geri döneceğini açıklamıştı.

Trump döneminde doğrudan çatışma boyutuna taşınan ABD-İran ilişkilerinin Biden döneminde yeniden diyalog zeminine taşınması bekleniyor. 

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ise dün Cumhurbaşkanı Ruhani liderliğindeki Ekonomik Koordinasyon Yüksek Konseyi üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Biden döneminde ABD ile müzakerelere sıcak bakmadığını belirtmişti. 
0 Yorum

Yorum Yaz