Sınır dışı Edilen Suriyeli Baba, Ailesinin Yanına Gelmeye Çalışırken Vurularak Öldürüldü

Biri 5 aylık üç çocuk babası sığınmacı Hişam Muhammed geçtiğimiz ay İdlib'e gönderildi. İstanbul'a kayıtlı geçici koruma belgesi de bulunan Muhammed, ailesinin yanına dönmek isterken sınırda vuruldu. Cenazesi İdlib'e defnedildi.

Sınır dışı Edilen Suriyeli Baba, Ailesinin Yanına Gelmeye Çalışırken Vurularak Öldürüldü
07 Ağu 2019 16:29:18

Geçtiğimiz ay evinde gözaltına alınarak İdlib’e gönderilen sığınmacılarından biri de 21 yaşındaki Hişam el Muhammed’ti.

Babası, kardeşleri, eşi, üç çocuğu ve ölen amcasının eşi ve çocuklarıyla birlikte İstanbul Bağcılar’da bir ev kiralayan Hişam, üç aileye bakmaya çalışıyordu. 

Mayıs ayında evinde gözaltına alındı. Bir ay geri gönderme merkezinde tutulan Hişam Muhammed 19 Haziran’da ise Suriye’nin İdlib kentine sınır dışı edildi.

Biri 5 aylık bebek, diğerleri 2 ve 1 yaşlarında 3 çocuğu olan Hişam, en küçük çocuğunun doğumundan iki gün sonra Geri Gönderme Merkezi’ne yollandı. 

Hişam’ın yaşlı babası Mustafa el Muhammed o geceyi Independent Türkçe’ye şu sözlerle anlattı:

28 Mayıs akşam saat 23:00’tü. Çocuklarım işten eve gelmiş ve yemek yiyorlardı. Kapımız çok sert bir şekilde vuruldu. Polisler evimize çelik yelek ve kalkanla girdi. Dosyalarımıza baktılar. Biz savaştan gelmiş, yoksul bir evde yaşayan muhacirleriz. Hepimizin fotoğraflarını çektiler. Ölen kardeşimin yetim çocuklarının da fotoğraflarını çektiler. Onların kimliği yoktu. Yetimler. Benimle beraber yaşıyorlar. Evde toplam 10 kişiyiz.

10 kişinin yaşadığı evden sadece 21 yaşındaki oğlu Hişam’ın gözaltına alındığını anlatan Muhammed, “Onu Güneşli Polis Merkezi’ne götürdüler. Yanıma tercüman alarak oraya gittim. Bana bir sıkıntı olmadığını söylediler. Sonra Haziran’ın 19’unda Suriye’ye gönderildiğini öğrendim” dedi.

İdlib'e deport edilen sığınmacının küçük çocukları İstanbul'da kaldı

Hişam, İdlib’e gönderildi ancak üç küçük çocuğu, eşi ve babası İstanbul’da kalmıştı.

Bir ay boyunca Derkuş ilçesinde kalan genç Suriyeli, Suriye ordusunun ateşkesi bozduğu gün çocuklarının yanına dönmeye karar verdi.

5 Ağustos akşamı saat 22:30 sularında Azmarin köyünden Türkiye sınırına kaçak yollarla ilerlemeye çalışırken üstüne ateş açıldı. Hastaneye kaldırılan Hişam el Muhammed kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Ateşin kim tarafından açıldığı henüz netlik kazanmadı. 

Hişam el Muhammed ve ailesi İstanbul'a kayıtlıydı

Yerel kaynaklara göre Hişam el Muhammed sınırı geçemeden, Türkiye’ye 400 metre mesafede vuruldu. Cenazesi ise Suriye’de toprağa verildi.

Şiddetli hava saldırılarının yaşandığı İdlib’e gönderilen Suriyeli sığınmacının da ailesinin de İstanbul Valiliği tarafından verilen geçici koruma kimlik belgesine sahip olduğu öğrenildi.

Yetkili makamlardan yapılan açıklamada, İstanbul’a kayıtlı sığınmacıların geri gönderilmediği ifade edilmişti. 

Kaynak: Independent Türkçe


Etiketler:   İdlib Suriye


0 Yorum

Yorum Yaz