Şanlıurfa'da korkutan çekirge istilası

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesini çekirgeler bastı. Çekirgeler ile beş yıldır mücadele ettiklerini belirten çiftçiler, sorunlarının her yıl bu dönemde yeniden başladığını kaydetti.

Şanlıurfa'da korkutan çekirge istilası
24 Nis 2020 10:57:19

Türkiye koronavirüs ile mücadele ederkenr, Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi çekirge istilasına uğradı.

İlçeye bağlı Ortaköy, Güldoruğu ve Beşmayacı mahallelerinde, geçmiş yıllarda görülen çekirgeler yeniden ortaya çıktı. Binlerce dönüm araziye yayılan çekirge sürüsünün ekili alanlara zarar vermesinden endişe eden mahalle halkı ilaçlama yaparak önlem almaya çalışıyor.

Çekirge istilası görüntülere de yansıdı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde çekirgelerin çokluğu dikkat çekiyor. İlaçlama yapan çiftçilerden Mehmet Aycan, ekili alanlarını korumak istediklerini dile getirdi ve şu ifadelere yer verdi:

"İlçe Tarım Müdürlüğünden aldığım sırt pompasıyla 30 ila 40 kişi ilaçlama yapıyoruz. Bazen belediye personelleri gelip yardımcı oluyor, bazen de köylüler olarak kendi imkanlarımızla çalışıyoruz. Köylülerle hallolabilecek bir iş değil bu. Çekirgeler nisan ayında ortaya çıkıyor ve eylül ayına kadar ekili alanların ve hayvanların otlayabileceği bütün alanlara zarar veriyorlar. Biz uçakla buranın ilaçlanmasını istiyoruz, köylünün yapabileceği bir şey değil bu."

Hayri Aycan ise çekirgeler ile beş yıldır mücadele ettiklerini, sorunlarının her yıl bu dönemde yeniden başladığını belirtti.
0 Yorum

Yorum Yaz