Suriye'den Atılan Roket, Nusaybin'de Binaya İsabet Etti

Mardin'in Nusaybin ilçesinde bulunan bir binaya roket isabet etti. DHA haberi "Nusaybin ilçesinin karışışında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinde YPG'li teröristler, Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından roketle saldırıda bulundu. Teröristlerin attığı roket, Bahçelievler Mahallesi'ndeki bir binanın duvarına isabet etti. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, sınır hattındaki askeri birlikler, Kamışlı'daki teröristlerin bulunduğu alanı top atışına tuttu" şeklinde duyurdu.

Suriye'den Atılan Roket, Nusaybin'de Binaya İsabet Etti
09 Eki 2019 18:17:28

Şanlıurfa sınır hattı özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Şanlıurfa Valiliği, 'Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasının ardından sınır hattını Özel Güvenlik Bölgesi olarak ilan etti.


Valilikten yapılan yazılı açıklama şöyle:


"Suriye sınırında güvenlik durumunu desteklemek, ayrıca vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, olası tehdit ve tehlikeleri bertaraf etmek için 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince; batıdan doğuya doğru aşağıda koordinatları verilmiş olan hat ile hudut hattı arasında kalan bölgenin 08 Ekim 2019 tarihi itibari ile Valiliğimizce Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiştir."


Erdoğan Twitter'dan duyurdu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada askeri harekâtın başladığını şu ifadelerle duyurdu: 


"Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.


Barış Pınarı Harekatı ile, Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.


#BarışPınarıHarekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye'yle birlikte olan tüm yerel destek unsurlarına muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun."


Erdoğan muhalefet liderlerini bilgilendirdi

Erdoğan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i telefonla arayarak harekâta dair bilgi verdi. 


Çavuşoğlu: Harekatımız uluslararası hukuk, BM Şartı’nın 51. maddesi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD oyalayınca...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda harekât ile ilgili "BM Şartı’nın 51. maddesi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir" dedi.


Çavuşoğlu'nun paylaşımı şöyle:


"Barış Pınarı Harekatıyla;


-Bölge teröristlerden temizlenecek,


-Suriye’nin sınır güvenliği ve toprak bütünlüğü teminat altına alınacak,


-Göçmenler güvenli bir şekilde evlerine dönebilecek,


-Bölgeye barış ve huzur gelecektir.


Rabbim şanlı ordumuzu muzaffer eylesin!


Harekatımız uluslararası hukuk, BM Şartı’nın 51. maddesi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir."


Çavuşoğlu ayrıca resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Cezayir'de mevkidaşı Sabri Bukadum ile düzenlediği basın toplantısında "Suriye’nin kuzeydoğusunda maalesef bir terör yapılanması var. Bu bize yönelik çok ciddi bir tehdit ve ABD’nin kendilerine verdiği silahları biz Türkiye’de yakalıyoruz, çünkü PKK ile buradaki yapılanmaların hiçbir farkı yok. Bu terör örgütü şu anda bulunduğu bölgedeki insanlara da büyük bir zulüm içinde ve 300 binden fazla Suriyeli Kürdü de kendilerini desteklemedikleri için sürgüne gönderdiler, Türkiye'de yaşıyorlar. Ama bu bölücü bir terör örgütüdür. Esas amacı Suriye’yi bölmektir ki biz Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğünü birlikte destekliyoruz" diye konuştu.


ABD’nin tutumuna da değinen Çavuşoğlu, "Tüm bu sebeplerden dolayı biz buraya bir harekâtı başlatma kararı almıştık. ABD Başkanı Donald Trump buradan çekileceklerini ve burada bir güvenli bölgeyi de birlikte oluşturmak istediklerini söyleyince, ABD ile güvenli bölge konusunda bir müzakere başlattık. Bu sürecin sadece bizi bir oyalama, ABD'nin bizi bir oyalama süreci olduğunu görünce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump'a bizzat kendisi ’Artık sizinle müzakerelerimizde bir netice alamayacağız, siz bunlara destek vermeye devam ediyorsunuz dolayısıyla biz kendi başımıza bu harekâtı başlatacağız’ dedi" ifadelerini kullandı.


Bakan Çavuşoğlu konuşmasına şöyle devam etti:


"Bu, her şeyden önce bizim Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’ndan ve BM Güvenlik Konseyi kararlarından ve uluslararası hukuktan kaynaklanan bir hakkımızdır. Harekatımızı, operasyonumuzu da bu çerçevede gerçekleştireceğiz. Yine uluslararası hukuk çerçevesinde gerek askerlerimiz gerek biz Dışişleri Bakanlığı olarak, BM dahil ve ilgili ülkelere, Suriye dahil bildirimlerde bulunacağız. Bu harekat bölgenin istikrarı ve güvenliği için önemli bir harekat olacak. Ayrıca Türkiye ve bölgedeki göçmenlerin de gönüllü bir şekilde bu bölgeye dönmesi de mümkün olacak. Bizim tek hedefimiz buradaki teröristler. Bu şekilde de Suriye’nin sınır bütünlüğüne de önemli bir katkıda bulunacağız."


SDG'den ABD'ye çağrı

SDG, Türkiye'nin havadan başlattığı operasyonunun durdurulması için ABD ve IŞİD karşıtı koalisyon üyesi ülkelere "uçuşa yasak bölge" ilân edilmesi için çağrıda bulundu


Reuters'ın aktardığına göre hava harekâtında Türkiye, SDG'ye ait mühimmat depolarını vurdu.


Milli Savunma Bakanlığı

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada harekâtın saat 16.00'da başladığı bildirildi:


"Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da uygulanmaya başlamıştır."


AB'den çağrı

Avrupa Birliği, Türkiye'ye 'Barış Pınarı Harekâtı'nı durdurma çağrısında bulundu. AB, güvenli bölge için "ödeme yapılmayacağını" ifade etti.


Almanya'dan tepki

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, operasyonu "şiddetli bir şekilde kınadıklarını" söyledi. Maas, "Türkiye'nin Suriye operasyonları bölgenin daha da istikrarsızlaşmasına yol açacak. Türkiye'nin Suriye operasyonları IŞİD'i yeniden güçlendirebilir" ifadelerini kullandı.


Güvenlik Konseyi'ne toplanma çağrısı

Reuters Haber Ajansı'na göre Fransa AB Bakanı, Fransa ve İngiltere'nin, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekâtı konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağıracaklarını açıkladı.

Erdoğan'ın açıklamasından 6 dakika önce

Erdoğan’ın açıklamasından 6 dakika önce CNN Türk canlı yayını sırasında Suriye’de Resulayn kasasında dört patlama sesi duyuldu. Patlamaların ardından Resulayn’dan dumanlar yükseldi.Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçakların bölge üzerinde uçtuğu görüldü.


NTV canlı yayınında konuşan NTV Ankara haber müdürü Uğur Şefkat şu bilgileri paylaştı:


"Şu an bize gelen bilgiler hava harekatının başladığı yönünde. Beklenti de bu yöndeydi. Sınırda çok sayıda topçu birlikleri de var

Bunlar da muhtemelen devreye girdi ya da girmek üzere. Resulayn çevresinde şu an bilinen tüm hedefler yok ediliyor. Uzun bir süre devam edilebilir. Zeytin Dalı harekatı 75 uçakla hava harekatıyla başlamıştı. Muhtemelen şu anda da öyle. Akçakale tarafında da hedeflerin yok edilmesi süreci yaşanabilir. Dünden beri oraya oldukça yüksek sayıda yığınak yapıldı. Onlar da şu an sınırda bekliyorlar. Sınırın sıfır noktasında da çok fazla tahkimat var. Onların da topçu atışlarıyla etkisiz hale getirilmesi sürecini görebiliriz. Bir ihtimal de şu ki muhtemelen bordo berelilerin içeri girmiş olma ihtimali çok yüksek. Tartışmalardan biri hava sahası açık mı kapalı mıydı. Şu anda bunu bilmiyoruz. Lazer güdümlü silahlarla artık sınırda uçarak, tamamen türk hava sahasında hedeflere mühimmat atma imkanı var. Muhtemelen şu an yapılan bombalamalar sınır çok yakın olduğu için Türk Hava Sahası’ndan yapılmış olabilir."


NTV canlı yayınında konuşan Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş harekâta dair yaptığı değerlendirmede "Önce çembere alacaklardır diye düşünüyorum. Mümkün olursa hava kuvvetleriyle değil de belli silahlarla imha ederek bir sonuca ulaşmış olacaklar. Kara harekatı için zamanlamayı hava harekatının sonucuna bağlı olarak, insansız hava araçlarından sonra alınan verilerle bakılacak. Suriye Milli ordusuyla zaten devamlı birlikte çalışıyor TSK. Afrin’de de beraberlerdi Tel Abyad’da da beraberlerdi."

Akçakale'de okullar tatil

Habertürk'ün geçtiği bilgiye göre Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde belediyeden yapılan anonsla okulların tatil edildiği duyuruldu. Anonsta ayrıca vatandaşların toplu yerlerden bulunmaktan kaçınmaları istendi.


Milli Savunma Bakanlığı ve Reuters harekâta dair görüntüler paylaştı:

0 Yorum

Yorum Yaz