Trump, 'sosyal medya kararnamesini' imzaladı

ABD Başkanı Trump, sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzaladı. "Elimde olsa Twitter'ı kapatırdım," diyen Trump "Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz," diye konuştu.

Trump, 'sosyal medya kararnamesini' imzaladı
29 Mayıs 2020 00:11:07

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler getiren kararnameye, Beyaz Saray’da Oval Ofis’te düzenlenen törenle imza attı.

İmza töreninde konuşan Trump, kararnamede, internet şirketlerini kullanıcılarının paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, sosyal medya platformlarının artık kullanıcılarına uyguladığı sansürden ve platformlarda yapılan paylaşımlardan sorumlu olması gerektiğinin altını çizdi.

‘TWİTTER HESABINIZI SİLECEK MİSİNİZ’ SORUSU

Trump, “Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız,” ifadesini kullandı.Kararnameyi imzaladığı esnada Oval Ofis’teki bir gazetecinin “Twitter hesabınızı silecek misiniz?” şeklindeki sorusunu ise “Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum,” şeklinde yanıtladı.

‘HUKUKİ HAKKIM OLSA TWİTTER’I KAPATIRDIM’

Twitter’ın “bilgiyi doğrula” seçeneğini “siyasi aktivizm” olarak nitelendiren ve sosyal medya şirketlerinin “tekelcilik” yaptığını savunan Trump, “Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz,” diye konuştu.

Trump ayrıca, Minnesota’da polis şiddetiyle öldürülen George Floyd’un ölüm anlarına ilişkin videoyu da “şok edici” olarak nitelendirdi.

Etiketler:  


0 Yorum

Yorum Yaz