Trump'a Kötü Haber! Bir Hesabı Daha Askıya Alındı

Twitter'ın kısıtlamasının ardından, Twitch, Trump'ın kanalını 'Nefret Yayını' gerekçesi ile askıya aldı

Trump'a Kötü Haber! Bir Hesabı Daha Askıya Alındı
30 Haz 2020 17:07:34

Trump'ın belalısı Bezos'un canlı video akış platformunda ABD Başkanı'nın kanalının yayınları 'nefret içerikli ileti' gerekçesiyle süresiz yasaklandı.


ABD Başkanı Donald Trump'ın ırkçılık karşıtı George Floyd protestolarına karşı sosyal medya paylaşımlarının bazısının Twitter tarafından 'şiddet, nefret, düşmanlık' kışkırttığı gerekçesiyle kısıtlama kapsamına alınırken Facebook tarafından aynen yayımlanması tartışma yaratırken, devreye Amazon'un canlı video akış sitesi Twitch girdi. 

Trump ile Amazon kurucusu/CEO'su ve Washington Post'un patronu Jeff Bezos arasındaki husumet herkesin malumuyken, Twitch 'nefret dolu' ileti gerekçesiyle ABD Başkanı'nın paylaşımlarını geçici olarak yasakladı. Twitch'e geçen yıl kampanya ve diğer etkinliklerini yayımlamak için katılan Trump'ın kanalının ne kadar süreyle askıya alındığına açıklık getirilmedi. 

Daha ziyade e-spor yayınlarıyla tanınan Twitch, geçici yasak kararının iki mitingde yapılan açıklamalardan kaynaklandığını belirtti.


Buna göre geçenlerde yeniden yayına konulan 2016 başkanlık seçimi kampanyasının bir mitinginde Trump 'Meksika'nın tecavüzcüler ve uyuşturucu satıcıları gibi kötü adamlarını ABD'ye yolladığını' söylüyor. Trump, 2020 başkanlık seçim kampanyasının ilk mitingi olarak 20 Haziran'da Tulsa'da kürsüye çıktığında da 'birilerinin evlerini işgal eden haşin bir hayduttan' söz ediyor.

Amazon'un canlı video akış sitesinin açıklamasında şöyle denildi:

"Nefret içerikli iletiye Twitch'de izin verilmez. Akışta yapılan yorumlar nedeniyle Başkan Trump'ın kanalı geçici olarak askıya alınmıştır ve rencide edici içerik kaldırılmıştır."

İçerik kaldırırken siyasi veya haber değeri olan içeriğe muafiyet uygulamadığını duyuran Twitch, bundan önce cinsel istismar ve taciz suçlamalarının ardından platformunda tacize söz yummayacağı açıklamasını yapmıştı.0 Yorum

Yorum Yaz