Türkiye, AİHM’in en çok ihlal kararı verdiği ikinci ülke

Türkiye, 2020 yılında AİHM'den en çok ihlal kararı alan ikinci ülke oldu. Erdoğan, birçok insan hakkında ihlal kararı veren AİHM'in kararlarını tanımayacaklarını söyledi.

Türkiye, AİHM’in en çok ihlal kararı verdiği ikinci ülke
05 Şub 2022 14:33:02

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hükümleri Türkiye tarafından uygulanmayınca Avrupa Konseyi, tutuklu iş insanı Osman Kavala kararı hakkında ‘’ihlal prosedürünün’’ ikinci aşamasını onayladı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz de tanımayız’’ dedi. Peki, AİHM Türkiye hakkında kaç tane ihlal kararı aldı? En fazla ihlal kararı alan ülke hangisi?

AİHM’in verilerine göre, 2020 yılında dünyada toplam 62 bin başvuru yapıldı. 2020 yılında AİHM’e yapılan başvuruların 4’te 1’i Rusya’ya ait. AİHM’e söz konusu senede yapılan başvuruların 41 bin 700’ü adli başvurular oldu. Türkiye’de ise yapılan usülsüz ve adil olmayan kararların ardından son yıllarda AİHM’in Türkiye lehine aldığı ihlal kararlarının sayısı artıyor.

EN FAZLA İHLAL KARARI ALAN ÜLKE RUSYA: TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA

Avrupa Konseyi üyesi toplam 47 ülkenin yer aldığı listede, 2020 yılında AİHM’den aleyhine en fazla ihlal kararı çıkan ülke Rusya oldu. AİHM, 2020 yılında Rusya aleyhine toplam 173 ihlal kararı aldı. Özellikle muhalefet lideri Alexey Navalny’nin tutuklanması sonrasında AİHM, Navalny’nin uygunsuz koşullarda tutulduğu ve bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi. AİHM’in verdiği bu karara Rusya Adalet Bakanı Konstantin Chuychenko, “Bu talep temelsiz ve hukuka aykırıdır, çünkü mahkemenin bu kararı almasına izin verecek herhangi bir gerçeğe veya yasa normuna atıfta bulunulmuyor” dedi.

ERDOĞAN, TANIMADIĞI AİHM’E 3 BAŞVURUDA BULUNDU

Erdoğan, AİHM’in Türkiye aleyhine açılan davalarda verdiği kararlara yönelik sert eleştirilerini sürdürüyor. Mahkeme kararlarının tanınmayacağını açıklayan Erdoğan, daha önce 3 kez AİHM’e başvuruda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez AİHM’e 1999 yılında “adil yargılanma” talebi ile başvurdu. Okuduğu şiir nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırılan Erdoğan, AİHM’e başvururken, milletvekili olabilmek için 2022 yılında bir başvuru daha yaptı. Türkiye’de 2003 yılında Başbakan seçilen Recep Tayyip Erdoğan, hükümet koltuğuna oturduktan sonra AİHM’e yaptığı başvuruları geri çekti.0 Yorum

Yorum Yaz