Üç Maymunun Hikayesi Ne?

Günümüzde gerçeklere gözünü kapatıp başını derde sokmamayı, doğruları dinlemeden ve söylemeden kurnazlıkla aradan sıyrılmayı temsil eden 'üç maymun'un gerçek hikayesi nedir?

Üç Maymunun Hikayesi Ne?
16 Eki 2021 11:47:07

Bireylerin ve toplumların baskı altında olduğu, her türlü zulüm ve haksızlığın yaşandığı bu çağda 'üç maymunu oynamak' şeklinde kalıplaşmış üç maymun figürü bilinenin aksine çok daha farklı bir hikayeye sahiptir. Üç maymunun kökenleri, eski Japon Koshin Folk geleneklerine dayanmaktadır. Rivayetlere göre çok eski zamanlarda bir dağın bir yamacında iyi ve akıllı bir maymun kral, diğer yamacında da şeytan yaşarmış. Kralın yaşlı ama çok da akıllı üç danışman maymunu varmış. Japonca isimleri Mizaru, Kikazaru, İwazaru olan bu üç maymun, bilge maymunlardır. 

İnançlarına göre öbür yamaçta yaşayan şeytanı gören ve sesini duyanlar sonsuza kadar lanetlenip taş kesilir, maymun krallığı da felakete uğrarmış.

Bu üç danışman maymun bir gün kralları için tepede nadide çiçekler ararlarken, çalıların arasında bir hışırtı duymuşlar. Merakla çalıları aralayıp baktıklarında şeytanla yüz yüze gelmişler. Şeytan çirkin sesiyle çığlıklar atmaya başlamış.
Maymunlardan birincisi görmemek için gözlerini kapamış ama şeytanın sesini duymuş. İkincisi kulaklarını kapamış ama o da şeytanı görmüş. Üçüncüsü ise hiçbir şey yapamamış, şeytanı hem görmüş hem de sesini işitmiş, bu ölümcül sırdan kimseye bahsetmemek için hemen ağzını kapamış.

Kalplerinin taşlaşacağını bilerek ormanda dalları yere değen bir söğüt ağacının altına gizlenmişler. Orada saatlerce hareketsiz kalmışlar. Gece yarısı bu sırrı kimseye söylemeyeceklerine, krallarını ve halklarını tehlikeye atmamak için ellerini kapattıkları yerlerden çekmeyeceklerine dair birbirlerine söz vermişler.
O günden sonra insanlar ne zaman gözlerini, kulaklarını ve ağzını kapatmış üç maymun görseler anlamışlar ki onlar şeytanı görmüş ve duymuşlardır ama toplumun çıkarları uğruna bunu bir sır olarak saklamaktadırlar.

Bu Figürler Günümüzde Nasıl Anlaşılmaktadır?

 Bu figürler günümüzde bambaşka  anlamlarda kullanılmaktadır. Örneğin; 
 İki eliyle gözünü kapatan maymun Mizaru, kötü gözle bakmamayı simgeler.
Kulaklarını kapatan maymun Kikazaru, kötüyü dinlememeyi simgeler.
Ağzını kapatan İwazaru, kötü söz söylememeyi temsil eder.0 Yorum

Yorum Yaz