Ünlü Astrofizikçi: Dünya Aniden Dönmeyi Bırakırsa, Gezegendeki Herkes Ölür

National Geographic kanalında yaptığı uzay belgeselleri ve programlarıyla bilinen ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, Dünya’nın aniden dönmeyi bırakması halinde gezegendeki herkesin öleceğini söyledi.

Ünlü Astrofizikçi: Dünya Aniden Dönmeyi Bırakırsa, Gezegendeki Herkes Ölür
02 Ara 2019 15:17:53

Dünya, kendi etrafında yaklaşık saatte 1.609 kilometre hızla döner. Gezegendeki insanlar ve diğer canlılar, bu rotasyonun etkilerini hissetmezler, çünkü Dünya birlikte atmosfer de döner. Peki, gezegenimiz aniden dönmeyi bırakırsa ne olur? 

NASA, bu senaryonun önümüzdeki birkaç milyar yıl içinde gerçekleşmesinin pratik olarak mümkün olmadığını söylüyor. Yine de bu konu üzerine yapılan beyin fırtınaları hız kesmeden devam ediyor. Fakat gerçek olan bir şey var ki, Dünya’daki her şey gezegenle birlikte döndüğü için böyle bir senaryonun sonuçları insanlık için feci boyutlarda olacaktır. National Geographic'te yayınlanan StarTalk adlı programın sunucusu olan ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson, Amerikalı televizyon ve radyo sunucusu Larry King ile yaptığı röportajda, bu korkunç senaryoyu ele aldı. 

Dünya’nın tamamen dönmeyi bırakması halinde gezegendeki tüm canlıların Dünya’nın dönüş yönüne doğru fırlayacağını söyleyen Tyson, büyük olasılıkla herkesin bu felakette öleceğini belirtti. 

“Hepimiz Doğu yönüne doğru yaklaşık 1.287 kilometre hızla Dünya ile aynı anda hareket ediyoruz. Dünya'yı durdurduysanız ve Dünya'ya bağlanmış emniyet kemeriniz olmasaydı, düşüp Doğu'ya doğru saatte 1.287 kilometre hızla yuvarlanırdınız” ifadelerini kullanan ünlü astrofizikçi, bu olayı bir tür trafik kazası geçirmeye benzetti.


Hızlı hareket eden bir aracın kaza yapması durumunda, emniyet kemeri takmayan tüm yolcuların koltuklarından fırlayacağını söyleyen Tyson, Dünya’nın kademeli olarak durması halinde ise kimsenin incinmeyeceğini belirtiyor.0 Yorum

Yorum Yaz