Yargıtay Başkanı Cirit’ten barolara tepki: Son derece çirkin söylemler

Cirit: Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı noktasında ve yargının siyasallaşması noktasında ifade ettikleri şeylerin tamamen bir geçerliliği yoktur

Yargıtay Başkanı Cirit’ten barolara tepki: Son derece çirkin söylemler
18 Ağu 2019 22:25:46

Yargıtay ile barolar arasındaki ‘adli açılış yılı’ tartışması devam ediyor.

Türkiye’deki avukatların yüzde 87’sini temsil eden 41 baronun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki açılış törenine ‘yargı bağımsızlığı’nı gerekçe göstererek katılmama kararına en son tepki Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’ten geldi.

Cirit, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

2016 yılından bu yana, o tarihte ifade ettiğimiz nedenlerden dolayı adli yıl açılış töreni Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılmaktadır ve o tarihte de buna benzer itirazlar olması üzerine 29 Ağustos 2016 tarihinde neden Millet Kongre ve Kültür Merkezinde adli yıl açılışı yapıldığını izah etmiştim. Bir kere daha izah etmem gerekirse, bizim tabii uluslararası alanda birçok katılımcı ve konuğumuz gelmekte. Birçok yüksek mahkeme başkanları gelmekte ve oldukça geniş bir katılımla birlikte adli yıl açılış törenleri yapılmakta. Yargıtay'ımızın fiziki imkanları nedeniyle adli yıl açılış törenlerinin Yargıtay'da yapılması mümkün değildi. O tarihte, 2016 yılında 'Nerede yapalım?' diye arkadaşlarımızla birlikte düşündüğümüzde, o derece görkemli bir geniş toplantıyı ancak milletin vergileri ile yapılan Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapmaya karar verdik. O tarihten bu yana da Millet Kongre ve Kültür Merkezinde adli yıl açılış törenlerini yaptık, bu yıl da yapıyoruz.

Cirit, Yargıtay'ın şeffaflık ve hesap verebilirliği açısından geniş katılımlı bir toplantı yapılması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

O nedenden dolayı tüm Türkiye Barolar Birliği Başkanları, il barolar birliği başkanları davet edildi. Bazıları, çok küçük bir kısmı katılmayacaklarını ifade ettiler. Bu tamamen kendilerinin takdirinde olan bir konudur. İster katılırlar, ister katılmazlar ancak katılmalarını biz de arzu ederdik ama ifade ettikleri şeyler son derece çirkin, insaf ve adalet ölçülerine uygun olmayan söylemler. Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı noktasında ve yargının siyasallaşması noktasında ifade ettikleri şeylerin tamamen bir geçerliliği yoktur. Türkiye'de yargı bağımsızdır.

Cirit, 150 yıllık bir kültürü ifade eden Yargıtay'ın da tarihten almış olduğu misyonu en iyi şekilde yerine getirdiği görüşünü dile getirerek, "Bugün gene Yargıtay ülkemizin en gözde kuruluşu ve yargı açısından da ülkemiz açısından bir teminattır. Özveri ile çalışılmakta ve bu adli yıl açılış törenini de en iyi şekilde yapacağız bundan sonra yapılacağı gibi. Biz bu tür eleştirilere açık olmakla birlikte insaf ölçülerini aşan eleştirilere de karşı olduğumuzu ifade ettik ve ifade etmeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.0 Yorum

Yorum Yaz