Yazıklar Olsun! Hani İsrail'e Haddini Bildiriyorduk...

Filistinli mazlumlara zulmeden Siyonist İsrail ile olan ticaret rekor üstüne rekor kırıyor. Son olarak Türkiye'den bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir heyet Siyonist İsrail ile ticaret hacmini arttırmak için yola koyuldu. Şimdiki hedef ise 3.4 milyar dolarlık iş hacminin hızla 5 milyar dolara çıkarılması.

Yazıklar Olsun! Hani İsrail'e Haddini Bildiriyorduk...
16 Mayıs 2017 11:51:51

Hedef, İşgalci İsrail ile aradaki 3.4 milyar dolarlık iş hacminin hızla 5 milyar dolara çıkarılması.

Son olarak İsrail Başkonsolosu Shai Cohen, iki ülke arasındaki dinamizme dikkat çekerek, "15-17 Mayıs arasında Türkiye'den bugüne kadarki en büyük işadamları delegasyonu İsrail'e geliyor. 90 Türk şirketinden 100'den fazla işadamı bekliyoruz" demişti.

"İLK TİCARİ HEYET ZİYARETİ"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İsrail ile geçmişte yaşadığımız sorunların sona ermesiyle ikili ilişkilerin çok daha kuvvetli bir yapıya kavuştuğunu belirterek, ilişkilerimizin tekrar rayına girmesinin karşılıklı ticarete son derece olumlu yansıdığını söyledi. TİM olarak İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh'e aralık Ayında ziyarette bulunduklarını anımsatan Büyükekşi, "O gün iki karar aldık. Birincisi İstanbul'da Türkiye-İsrail İş Forumu'nu düzenlemek. İkincisi ise İsrail'e bir ticaret heyeti gerçekleştirmek. İlkini şubatta yaptık. Başarılı bir forum düzenledik. İkinci kararımız için heyetimizle Tel Aviv'e gidiyoruz. Bu ticaret heyeti bugüne kadarki en geniş katılımlı heyetimiz olmasının yanında aynı zamanda İsrail'e düzenlediğimiz ilk ticaret heyeti olma özelliğini de taşıyor" bilgisini verdi.

YÜZDE 20'LİK ARTIŞ YAŞANDI

Büyükekşi, İsrail'e ihracatımızın yüzde 10 artarak 3 milyar dolar seviyesine ulaştığını da aktararak, şunları söyledi: "Bu yıl ihracatımız artış eğiliminde. 2017'nin ilk çeyreğinde yüzde 20 oranında artarak 803 milyon dolar olarak gerçekleşti. İsrail en fazla ihracat yaptığımız ilk 10 ülke arasına girmiş oldu. Bu artış trendini sürdürerek kısa sürede İsrail'e ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde İsrail'den ithalatımız da tam yüzde 45 artarak 402 milyon dolar seviyesine yükseldi. İnanıyoruz ki yakın zamanda ilişkilerimizin gelişmesiyle birlikte bu rakamları çok daha ileriye taşıyacağız."

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, İsrail'de 1.000 megavatlık enerji santrali yatırımlarının sürdüğünü belirterek, "Bizim İsrail'le ilişkilerimiz hiçbir zaman sekteye uğramadı. Şimdi iki devlet arasındaki ilişkiler de eski haline dönerse bu yatırımlarımız da artacak. İsrailli dostlarımız da iyi şekilde işbirliğine önem veriyorlar. İki ülke arasındaki ilişkiler altı yıldır kötü olsa da biz hep siyaset ve ticaret ayrıdır diyerek işlerimize devam ettik. Bir de siyasi ilişkiler iyi olursa ticaret daha da ivme kazanır" dedi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu da, Türk heyetiyle beraber giderek ülkede kendi sektörleri açısından ne gibi fırsatlar bulunduğuna bakacaklarını kaydederek, "İnşaat açısından nasıl fırsatlar olduğunu araştıracağız. Toplu heyet olarak gidiyoruz. İş fırsatlarına bakacağız. İki ülke son dönemde ciddi yakınlaşma içerisinde. Daha önce iş geliştirme departmanımız ülkeye bakmıştı. Bu kez heyetle gidip daha ciddi inceleme yapacağız" diye konuştu.

- İsrail ile 2000 yılında 1 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2014 yılında 5.8 milyar dolara çıkarak zirve yaptı.

- Sonraki süreçte 2015 ihracatımız 2.7 milyar dolar olurken ithalatımız 1.7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

- 2016 yılı ihracatımız 2.4 milyar dolar oldu. Ülkeden ithalatımız 1 milyar dolar olurken, iki ülke arasındaki iş hacmi 3.4 milyar dolara ulaştı.
- İsrail-Türkiye arasındaki ticaret tarım ve sanayi kimyasalları, plastik ürünler, elektronik ekipman, makine, otomotiv ürünleri, tekstil, çimento, sulama sistemleri, su teknolojileri, metaller, tıbbi ekipman, gıda maddelerinin ağırlıklı olduğu kalemleri kapsıyor.

PEK ÇOK İŞ İNSANI GİDİYOR

- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi
- Zorlu Holding Başkanı A. Nazif Zorlu
- Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir
- Kibar Holding Başkanı Ali Kibar
- Ağaoğlu Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu
- Akfen Holding Başkanı hamdi akın
- Kale Group Başkanı Zeynep Bodur Okyay
- LC Waikiki Başkanı Vahap Küçük
- Koton CEO'su Yılmaz Yılmaz
- Bank Pozitif CEO'su HASAN Akçakayalıoğlu
- Çalık Holding Başkanı Ahmet Çalık
- Esas Holding Ali Sabancı
- KAGİDER Başkanı Sanem Oktar
- CNR Holding Başkanı Ceyda Erem
- Mücevher İhr. Birliği Ayhan Güner
- İTHİB Başkanı İsmail Gülle0 Yorum

Yorum Yaz