BAE'den Yemen konusunda geri adım

BAE Dışişleri Bakanı, İran'ın bölge için bir ortak olabileceğini söyleyerek Yemen ve İran'daki durum hakkında konuştu.

BAE'den Yemen konusunda geri adım
22 Kas 2018 15:53:31

BAE Dışişleri Bakanı, İran'ın bölge için bir ortak olabileceğini söyleyerek Yemen ve İran'daki durum hakkında konuştu. 

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al-i Nehyan şu ifadelerde bulundu: 

"Yemen ya da dünyadaki diğer herhangi bir mesele müzakere ve diyalog yoluyla çözülmelidir."

Abdullah bin Zayid, Eğer İran Yemen’e dahil olmasaydı, Yemen’deki kriz daha zararla ve Yemenli kardeşlerin istikrarı daha önceden hallolmuş olacaktı. İran, bölge için bir ortak olabilir ve vatandaşlarına hizmet edebilir.  Bölgede kalkınma, barış ve istikrar konusunda olumlu rol oynayarak bölgedeki kaosun önüne geçebilir.

BAE Dışişleri Bakanı, 'Yemen’deki krizin çözüm yolu siyasi olmalıdır' ifadelerinde bulundu. Yemen’deki Suudi ve BAE koalisyonunun katliamlarına değinmeden şu şekilde devam etti:

Arap koalisyonu, Yemen'in politik diyaloğunu başlangıçtan itibaren sürekli olarak destekliyordu. Biz, Yemen’de politik bir çözüm sunan uygun bir ortam oluşması için samimi bir şekilde hareket ediyoruz. Yemen'deki siyasi çözümün bölge ve BM tarafından desteklenen bir Yemen çerçevesine ihtiyaç var.

Abdullah bin Zayid, 'Birleşmiş Milletlerin Yemen'deki çabalarını destekliyoruz ve Birleşmiş Milletler Yemen İşleri Temsilcisi'nin büyük bir iş yaptığına inanıyoruz' ifadelerinde bulundu.

BAE Dışişleri Bakanı, "İsveç görüşmelerinin son müzakere turu olmayacağını umut ediyoruz .” ifadelerinde bulundu.0 Yorum

Yorum Yaz