'Bu din savaşına neden olabilir!'

Kudüs'teki Siyonist İsrail mahkemesinin Mescid-i Aksa'nın Yahudilerin kutsal mekanı yerinde olduğu açıklaması Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı tarafından 'din savaşına neden olabilir' şeklinde değerlendirildi.

'Bu din savaşına neden olabilir!'
01 Mar 2017 08:17:52

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Yusuf Edis, Kudüs'teki İsrail mahkemesinin Mescid-i Aksa'ya ilişkin kararına tepki gösterdi.

Edis, yaptığı yazılı açıklamada, "Kudüs'teki İsrail mahkemesinin, 'Mescid-i Aksa'nın Yahudilerin kutsal mekanı yerinde olduğu' şeklindeki açıklaması din savaşına neden olabilir." ifadesini kullandı.

Söz konusu kararla Yahudi yerleşimcilerin günlük ihlallerinin ve Mescid-i Aksa ile bölgede bulunan "murabıtlar" adlı gönüllülere yönelik saldırılarının meşrulaştırılmasının hedeflendiği vurgulayan Edis, kararı veren mahkemenin, "Aksa'nın Müslümanların kutsal mekanı olduğuyla ilgili alınan tüm uluslararası kararları saf dışı ettiğini" belirtti.

Edis, ilgili tüm kurum ve kuruluşlara mahkemenin bu kararına karşı yasal ve siyasi mücadele çağrısında bulundu.

Kudüs'teki Sulh Mahkemesinde dün, Mescid-i Aksa'nın Yahudiler için "en kutsal mekan" olduğu, burada ibadet etme haklarının bulunduğu, Aksa'nın avlusuna girmeleri ve sözde "Heykel Dağı'na" çıkmalarının hiçbir şekilde engellenemeyeceği yönünde bir karar verilmişti.0 Yorum

Yorum Yaz