Eski bakan Ertuğrul Günay: İki taraf da, Yüce Divan oylamasında fire verdi

DUVAR - Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 17-25 Aralık 2014 yolsuzluk soruşturmalarında adı geçen 4 bakanın Yüce Divan'a gönderilmesiyle ilgili oylamada, muhalefet partilerinin de fire verdiğini belirtti.

Eski bakan Ertuğrul Günay: İki taraf da, Yüce Divan oylamasında fire verdi
04 Eyl 2021 09:03:00

17-25 Aralık soruşturmasında adı geçen eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın "Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur"  açıklamasıyla başlayan tartışmalara katılan eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Bakanların Yüce Divan'a sevk edilip edilmemesi oylamasında iki taraf da (iktidar ve muhalefet) fire verdi" açıklamasını yaptı. 

Halk TV yayınına katılan eski AK Partili Günay, “Komisyonun eğilimi vardı. Fakat bir erteleme oldu. O erteleme tam kararın komisyonda çıkacağı gün. O zaman başbakandı sanırım, Erdoğan komisyon başkanını aradı, komisyon başkanı bembeyaz bir yüzle gelip toplantıyı erteledi. O bir hafta içinde yeni birtakım girişimler oldu. Ali Bey (Ali Babacan) 'sağı solu tehdit ettiler' derken sanıyorum bunu söylemiş olabilir” diye konuştu.

Günay, bakanların Yüce Divan'a sevk edilmesiyle ilgili TBMM'de yapılan oylamada hem iktidarın hem de muhalefetin fire verdiğini söyledi:

“Benim gördüğüm şudur arkadaşlar: İki taraf da fire verdi oylamada. Komisyonun Yüce Divan'a sevk etmesi ya da etmemesi konusunda Genel Kurul'da oylama yapılırken Adalet ve Kalkınma Partisi'nden bir grup yukarının iradesine rağmen gitmeleri doğrultusunda oy verdi. Ama muhalefetin 3 partisi de fire verdi, gitmesinler diye oy verdi.”

Soru üzerine bazı isimleri bildiğini dile getiren Günay, isimleri açıklamayacağını belirtti.

'KONUŞTUĞUM 3 PARTİNİN YETKİLİLERİ DE BİZDEN FİRE OLMADI DEMEMİŞTİ'

Soruşturmalarla ilgili muhalefetin yeterli kadar etkili olmadığını ifade eden Günay, şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan, 17/25'in arkasından hatırladığıma göre 23 Nisan'a kadar Meclis'e gelmedi. Grupta konuştu, Meclis'e gelmedi. Bu konuyu savunmaya kalkanlar olunca Adalet ve Kalkınma Partisi'nin içinden ciddi bir çoğunluk dışarı çıktı. Bu savunmaya kalkanları dinlemedi. Uzadı zaman ve muhalefet bu konuyu, Meclis'te tartışma konusunda yeteri kadar etkinlik sergileyemedi. O zaman her 3 partinin yetkilisine söylemiştim. 3'ü de katiyen bizden olmadı dememişti. İki taraflı da fire verildi. Muhalefet birçok oylama topyekun Meclis'te bulunamadı bile. Eski tutanaklara bakarsanız görürsünüz.”0 Yorum

Yorum Yaz