Filistin yönetimi ABD ile iletişimi kesti

Filistin yönetimi, FKÖ'nün başkent Washington'daki ofisinin lisansının uzatılmasını onaylamadığı için ABD ile tüm iletişimi kesti.

Filistin yönetimi ABD ile iletişimi kesti
22 Kas 2017 08:55:16

 Filistin yönetimine yakın bir yetkili AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Filistin yönetimi, FKÖ'nün ofisini kapatması kararına karşılık, ABD'li tüm resmi makamlarla iletişimi tamamen kesti." ifadelerini kullandı.

ABD makamları, FKÖ'nün israil'e karşı Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) sunduğu şikayeti geri çekmemesi ve israil'le doğrudan müzakerelere katılmaması durumunda, örgütün Washington'daki yasal durumunun iptal edileceğini ve temsilciliğinin lisansının onay süresinin uzatılmayacağını tebliğ etmişti.

FKÖ Genel Sekreteri Saib Ureykat ise buna karşılık Filistin yönetiminin, örgütün Washington'daki ofisinin lisans işlemlerinin yenilenmemesi durumunda ABD ile tüm iletişimi keseceğini açıklamıştı.

Filistin yönetimi, Nisan 2015'te UCM'ye katılmış ve israil'in 2008 ve 2014'te Gazze'ye düzenlediği saldırılar başta olmak üzere Filistinlilere yönelik ihlallerinin soruşturulması talebinde bulunmuştu.

israil ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, israil'in, "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve yeni Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına son vermeyi kabul etmemesi" nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.0 Yorum

Yorum Yaz