• Anasayfa
  • DÜNYA Haberleri
  • Fransa, Cezayir'deki sömürgeci politikalarından dolayı resmi özür dilemeyeceğini açıkladı

Fransa, Cezayir'deki sömürgeci politikalarından dolayı resmi özür dilemeyeceğini açıkladı

Elysee Sarayı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cezayir savaşının sona ermesinin 60. yıl dönümünde, o dönemki 'sömürgeci politikadan' dolayı "resmi özür dilemeyeceğini" açıkladı.

Fransa, Cezayir'deki sömürgeci politikalarından dolayı resmi özür dilemeyeceğini açıkladı
20 Oca 2021 18:12:42

Paris yönetimi, Fransız tarihçi Benjamin Stora'nın Macron'a sunacağı "Cezayir Savaşı ve Cezayir’de Sömürge" raporu sonrasında 'özür ve pişmanlık' açıklaması yerine "sembolik eylemler" yapılacağını kaydetti.

Macron, Cezayir savaşının 1962'de sona ermesinin yıl dönümü çerçevesinde üç günlük anma törenine katılacak. Onlar arasında 25 Eylül'de Fransa için ölen Harkiler, 17 Ekim 1961'de Cezayirlilerin gösterisinin bastırılması ve 19 Mart 1962 tarihli Evian Anlaşmaları ile ilgili anma törenleri olacak.

Macron'un "önümüzdeki aylarda sözleri ve eylemleri" olacağı ve "bir istişare döneminin" başladığı belirtilen açıklamada, "Bu bir entegrasyon hafızası inşa etmek için tarihe yüz yüze sakin ve barışçıl bir şekilde bakmaktır." denildi.

Açıklamada ayrıca Macron'un 2017'de Cezayir'de sömürgeciliği "insanlığa karşı bir suç" olarak kınayan sözlerinden "pişmanlık duymadığı" vurgulandı.

Macron, geçtiğimiz temmuz ayında Cezayir'in çağdaş tarihinde tanınmış uzman olan Stora'ya "sömürgeleştirme ve Cezayir savaşının anısına Fransa'da kaydedilen ilerlemenin adil ve kesin bir envanterini çıkarmak" için rapor hazırlamasını istedi.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransa'dan ülkesindeki sömürgeci işgal geçmişi nedeniyle özür dilemesini beklediğini söylemişti.0 Yorum

Yorum Yaz