• Anasayfa
  • GÜNDEM Haberleri
  • Gergerlioğlu’ndan Ankara Barosu’na ‘işkence raporu’ tepkisi: Avukatlar hakkı soracak mı?

Gergerlioğlu’ndan Ankara Barosu’na ‘işkence raporu’ tepkisi: Avukatlar hakkı soracak mı?

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin hazırladığı ve emniyetteki işkenceleri kayıt altına alan raporun yayınlanmamasına tepki gösteren HDP’li Gergerlioğlu, “Rapor ağır baskıyla avukatlık haklarının da gasp edildiğini anlatıyor” diyerek avukatların itiraz etmesini istedi.

Gergerlioğlu’ndan Ankara Barosu’na ‘işkence raporu’ tepkisi: Avukatlar hakkı soracak mı?
16 Şub 2022 12:12:38

Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında aralarında avukatların da olduğu kişilerin gözaltında bulundukları Ankara Emniyeti’nde işkenceye uğradıklarını iddiası kamuoyuna yansımıştı.

İddialar üzerine harekete geçen Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi de bir rapor hazırlayarak işkenceyi kayıt altına almıştı. Ankara baro yönetimi raporu kamuoyuna açıklamama kararı aldı. Hatta Baro Başkanı adres olarak Cumhuriyet Savcılığı gösterdi. Bunun üzerine Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nde görev yapan avukatları istifa ederek, yönetime tepki göstermişti.

Raporun yayınlanmasının yankıları devam ediyor. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, baro yönetimine tepki göstererek, avukatların da itirazda bulunması çağrısında bulundu. Raporda gözaltındaki kişilerin ağır baskıyla avukatlık haklarının da gasp edildiğinin anlatıldığını vurguladı.

Gergerlioğlu’nun sosyal medya hesabındaki konuya ilişkin paylaşımları şöyle:

‘AVUKATLAR HAKKI SORACAK MI?’

“Tüm avukatlara tekrar soruyorum!

Ankara Barosu’nun kendi insan hakları merkezinin hazırladığı Ankara Emniyet müd.işkence raporunun yayımlanmamasına kuvvetli bir itiraz duyamadım.

Rapor ağır baskıyla avukatlık haklarının da gasp edildiğini anlatıyor.

Avukatlar hakkı soracak mı?”0 Yorum

Yorum Yaz