Hayrete Düşüren Gözaltı Sonrası Mağdurlar Suç Duyurusunda Bulundu!

26.11.2018 tarihinde Ankara Sincan'da biri atkılı 7 bayanın, akıllara durgunluk veren hukuksuz bir muamele ile 8 saat boyunca gözaltına alınması ve gözaltı esnasında maruz kaldıkları haksızlıklar sebebiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Hayrete Düşüren Gözaltı Sonrası Mağdurlar Suç Duyurusunda Bulundu!
28 Kas 2018 19:22:13

Başkent Ankara’da eylem maksadı olmaksızın bir araya gelen 7 bayan ve 2 çocuk, alışveriş yaptıkları bir mağazada gözaltına alınmış, Türkiye ise bu haber karşısında şaşkına dönmüştü. Alışveriş yaparken TEM tarafından hukuksuzca üst aramasına ve emniyette türlü engelleme ve zorbalığa maruz kalan mağdurlar, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ifade ettiler.
Yaşadıkları şoku ve maruz kaldıkları hukuksuzlukları bir bir anlatarak polis memurlarından şikâyetçi olan mağdurlar, haklarını istiyor.
 

Hayrete düşüren gözaltı sonrası mağdurlardan biri tüm detayları Furkan Haber'e anlattı;

ALIŞVERİŞ YAPAN BAYANLARI TEM ALDI

26.11.2018 tarihinde saat 11:20 sularında Ankara Caddesi üzerindeki bir dükkanda alışveriş yapan 6 bayan ve iki dükkan ileride boynunda atkıyla duran bir bayan vatandaşlar tarafından yapılan bir ihbar neticesinde Sincan İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM ekiplerince gözaltına alındı.

USULSÜZ ÜST ARAMASI YAPILDI

Önce üzerinde atkı bulunan kişiyi daha sonra da üzerinde atkı bulunmamasına rağmen alışveriş yapıkları dükkandan çıkan altı kişi kaba ve keyfi hareketlerle kenara çekilmek suretiyle üst aramaları bayan polisler tarafından yapıldı. Bu üst aramaları esnasında boynunda atkısı olan E. Ş. hanımın eteği diz hizasına kadar kaldırılmak suretiyle zor durumda bırakıldı. Ayrıca kendisine “bu ülkede peçeyle gezmenin suç olduğu” söylendi. Kendilerine bir arama-elkoyma emri gösterilmeksizin yapılan bu işlemde alışveriş yapan altı kişinin çantaları kurcalanıp boşaltılmak suretiyle çantalarında bulunan atkılara suç eşyası olma ihtimali bulunması sebebiyle el kondu.

GÖZALTI(!) HAKLARI DAHİ VERİLMEDİ

Emniyete götürüldüklerinde telefonlarını kullanmalarına izin vermedikleri gibi avukatları gelene kadar namaz kılmalarına dahi izin verilmedi. Haklarındaki iddialar 2911 sayılı Gösteri ve Toplu Yürüyüş Yasası’na muhalefet ve terör örgütü propagandasıydı. Terör örgütü propagandası suçunun dayanağı da “701 sayılı KHK ile terör örgütü kapsamına girdirilerek kapatılan Ankara Furkan Derneği'yle Alparslan Kuytul irtibatlandırılarak 'terör örgütü propagandası yapmak' olarak gösterildi Avukatlarına 19.11.2018 tarihinde düzenlenmiş bir arama emri ve arama emri içindeki “suç eşyası olan veya olma ihtimali bulunan eşyalara el konabileceği” ne dair ibare olan evrak emniyette gösterildi. Yakalama ve gözaltı evrakları düzenlenen kişilerin ifadelerinde hazır bulunmak isteyen avukatları olmasına rağmen her ifade için avukatı bekleyemeyeceklerini barodan avukat talep edeceklerini belirttiler. Gözaltında bulunan yedi kişiden dördü avukatları nezaretinde ifadelerinde susma haklarını kullandılar.

USULSÜZLÜKLERİ İFADEYE GEÇİRMEK İSTEMEDİLER

Bu esnada polisler öğle namazları için gözaltındaki arkadaşlara yardımcı oldular. Ancak bu esnadaki tavırları sertti ve “bunu yapmak zorunda değiliz” diyorlardı. Diğer üç kişiden ikisi avukatı nezaretinde ifade verdi. E. Ş.'ın ifadesinin alınması esnasında eteğinin açılması konusu ve peçeyle ilgili söylenen sözlerin ifade metnine yazılması istendiğinde polis bunun konuyla ilgili olmadığını söyleyerek bunları yazmaktan imtina etti. Avukatın müdahalesi üzerine bunlar ifade tutanağına yazıldı.

NAMAZ KILMAK İSTEYEN BAYANA HUKUKSUZ MUAMELE

İfadelerin alınması süreci bittiğinde kendilerine ikindi namazı için imkân tanınacağını söyleyen bir polis memuru oldu. Bayan polis memurlarının boşa çıkmasının beklenmesini söylediler. Vakit geçmek üzere olduğundan arkadaşlar tutuldukları odada karton koliler üzerinde namazlarını kıldılar. Abdest alma ihtiyacı olan bir bayana karşı oradaki başka bir polis memuru bağırarak “Ben senin ibadetini yaptırmak zorunda değilim. Tekrar muayeneye götürülmeniz için savcıdan talimat bekliyorum sen namazdayken talimat gelirse ben seni beklemek zorunda mıyım?” dedi. Kendi arkadaşlarının namaz için yardımcı olacaklarını söyledikleri belirtildiğinde o polis memuruna da “bunlara nasıl izin verirsiniz yumuşak davranırsanız böyle olur” tarzı ifadeler kullanıldı. Yani yardımcı olmak isteyen memurlar dahi engellendi. Halbuki Mescit ve abdesthane ifadelerinin alındığı bölümün tam karşısında arada beş metre bir mesafe bulunan yerdeydi. Nihayetinde o kişinin de namaz kılması sağlandı.

ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLANDI

Gözaltındakilere savcılıktan talimat beklendiği söylense de, emniyet müdürlüğünün önünde gözaltındaki kardeşlerini bekleyen kalabalık dağılmadığı için salıverilmedikleriyle ilgili emniyet önünde bekleyen kişilere uyarı mahiyetinde bilgi verildi. Yani aşağıda bekleyen 15-20 kişilik grup dağılmadığı için bir süre daha hastaneye muayene edilmeye götürülmeyerek özgürlüklerinden alıkonulan kişilerin 17:45 sularında hastaneye son muayeneleri için nakilleri yapıldı ve muayene raporlarının alınmasından sonra kimlikleri dağıtılarak serbest bırakıldılar.

Bugün (30 Kasım 2018) bir vatandaş daha Ankara'daki bu skandal olay hakkında suç duyurusunda bulunduğunu sosyal medyadan duyurdu;

 


 

 0 Yorum

Yorum Yaz