İşgal Yönetimi Mahkemesinden Filistinli Çocuğa On Yıl Hapis Cezası

İşgal yönetimi mahkemesinin 15 yaşındaki Hamude Hıdr Eş-Şeyh adındaki Filistinli çocuğa 10 yıl hapis cezası verdiği bildirildi.

İşgal Yönetimi Mahkemesinden Filistinli Çocuğa On Yıl Hapis Cezası
15 Haz 2020 13:02:28

Filistin Enformasyon Merkezi'nde yer alan habere siyonist işgal yönetimi mahkemesi dün, işgal altındaki Kudüs'ün El-Ayzeriyye beldesinden olan 15 yaşındaki Hamude Hıdr Eş-Şeyh adındaki Filistinli çocuğa 10 yıl hapis cezası verdi. 


Hamude Eş-Şeyh 15 Ağustos 2019 tarihinde işgal güçlerinin attığı mermilerle ağır yaralanmıştı. 15 yaşındaki arkadaşı Nesim Mukafih Ebu Rumi ise şehit olmuştu. Bu iki çocuğa kutsal Mescid-i Aksa'nın Silsile kapısının yakınında bıçaklı eylem girişiminde bulundukları iddiasıyla saldırı düzenlenmişti. 

Söz konusu saldırıda Eş-Şeyh'in bedenine birkaç mermi isabet etmiş ve yarım saatten fazla bir süre yerde kanları akar bir vaziyette bırakılmıştı. Daha sonra hastaneye kaldırıldığında durumu ağırdı. 


İsrail işgal rejiminin hapishanelerinde hâlen 190 Filistinli çocuk esir bulunuyor. Bunlar genellikle Ofer ve Mecdo hapishaneleriyle, değişik tutuklama ve sorgulama merkezlerine dağıtılmış durumdalar. Bu çocuklardan 20'si 16 yaşın altında.  

İşgal zindanlarındaki Filistinli çocuk esirlerin çocuk haklarıyla ilgili uluslararası sözleşmelere ve hukuka tamamen aykırı çirkin muamelelere ve işkencelere maruz kaldıkları ifade edildi.0 Yorum

Yorum Yaz