İşgalci güçlerinden Batı Şeria'daki gösterilere müdahale

Siyonist İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde Ayrım Duvarı ve Yahudi yerleşim birimleri karşıtı protesto düzenleyen Filistinlilere müdahalesinde ikisi gerçek mermiyle olmak üzere 5 kişi yaralandı.

İşgalci güçlerinden Batı Şeria'daki gösterilere müdahale
30 Kas 2018 18:09:39

Filistinliler, Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde cuma namazı sonrası Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım Duvarı'nı protesto için gösteri düzenledi.

Siyonist İsrail güçleri, gösteri düzenleyen Filistinlilere gerçek ve plastik merminin yanı sıra göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, göstericiler de taş atarak karşılık verdi.

2 KİŞİ GERÇEK MERMİYLE YARALANDI

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail güçlerinin Nablus kentine bağlı Kafr Kaddum köyündeki gösterilere müdahalesinde 2 Filistinli gerçek mermiyle yaralandı.

Yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi verilmezken, müdahale sırasında çok sayıda göstericinin de atılan göz yaşartıcı gazdan etkilendiği ifade edildi. 

İsrail güçlerinin Ramallah'ın El-Mugayir köyündeki gösterilere müdahalesinde ise 3 Filistinli plastik mermiyle yaralandı.

Filistin'de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası'nın (2. İntifada) ardından İsrail yönetimi, 2002 yılında "güvenlik" gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasına Ayrım Duvarı inşasına başlamıştı. Ayrım Duvarı nedeniyle Batı Şeria'daki 3 milyona yakın Filistinli, işgal altındaki Doğu Kudüs ve İsrail'e geçemiyor.

Ayrım Duvarı ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşasına karşı her hafta cuma günü düzenlenen gösterilere İsrail askerleri gerçek ve plastik merminin yanı sıra göz yaşartıcı gaz ve bazen tazyikli atık suyla müdahale ediyor. 0 Yorum

Yorum Yaz