İŞKUR'dan başvuru yapanlara eğitim ve cep harçlığı fırsatı! İşte aranan şartlar...

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 'Mesleki deneyim kazandırıyoruz' tanımıyla açıkladıkları işbaşı eğitim programlarında, katılımcılara; siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi alanlarda tamamen ücretsiz eğitim hizmeti ve cep harçlığı imkanı sunuyor.

İŞKUR'dan başvuru yapanlara eğitim ve cep harçlığı fırsatı! İşte aranan şartlar...
28 Şub 2022 10:40:43
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) 'Mesleki deneyim kazandırıyoruz' tanımıyla açıkladıkları işbaşı eğitim programlarında, katılımcılara; siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi alanlarda tamamen ücretsiz eğitim hizmetinin yanında cep harçlığı imkanı da sunuyor. Uzun vadede meslek sahibi de olabilen kursiyerler eğitim boyunca harçlıksız kalmıyor. Ayrıca, eğitim programı süresince genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

İşbaşı Eğitim Programlarından Yararlanmak İçin Aranan Şartlar:

* İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak.

* 15 yaşını tamamlamış olmak.

* İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak.

* Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak

* Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak

* İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak

* Emekli olmamak

* Programa katılamama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak.

Tüm ortaöğretim, yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de programa katılabilmektedir. Ayrıca, işsizlik ödeneği alanlar da program katılımcısı olabilmektedir.

En az 2 çalışanı olan işverenlerin yararlanabildiği program kapsamında işverenler, sigortalı sayılarının yüzde 30'una kadar katılımcı talep edebilmektedir.

İşbaşı eğitim programı kapsamında işverenlerin en az yüzde 50 istihdam yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda işverenlerin, programa katılanların en az yüzde 50'sini 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az iki katı kadar süreyle istihdam etmesi gerekmektedir.

İŞKUR'un günlük ödediği miktar değişkenlik gösterebiliyor.

Ödeme en az yüzde 50 istihdam garantili olan kurslarda 65,44 TL olarak belirlenirken, sanayi alanındaki kurslar için 106,34 TL ödeme yapılıyor.

Engelli ve eski hükümlü vatandaşlar için düzenlenen kurslarda günlük istihdam garantisiz 49,08 TL, istihdam garantili kurslarda ise 65,44 TL ödeme yapılıyor.

Buna göre katılımcılar 26 gün üzerinden hesaplandığında bin 276 TL ile 2 bin 764 TL 160 günlük kurs boyunca ise 7 bin TL civarı ödeme yapılıyor.

Program süresi bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanmaktadır.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay uygulanmaktadır.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Hayat Boyu Öğrenme modüllerinin veya üniversite eğitim modüllerinin asgari sürelerinden az olmamak kaydıyla program düzenlenmektedir. Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilmektedir.

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden;

İş arayan statüsündeki vatandaşlara günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 TL

Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 179,95 TL cep harçlığı ödenmektedir.

Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İŞKUR tarafından program süresince karşılanmaktadır.

Programa katılan kişilere İŞKUR'un yaptığı ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi imkanı da bulunmaktadır.

Ayrıca İşbaşı eğitim programı katılımcılarına program sonunda, katıldıkları programa ilişkin bilgileri gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir.

İşbaşı eğitim programlarına katılma şartlarını sağlayan tüm vatandaşlar, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri zaman programa katılmak için başvuruda bulunabilmektedir.

Etiketler:   İŞKUR


0 Yorum

Yorum Yaz