İtalya 800’ü aşkın yangınla mücadele ediyor

İtalya, Sicilya adası başta olmak üzere güney bölgeleri, orman ve kırsal alanlarda çıkan 800’ü aşkın yangınla mücadele ediyor.

İtalya 800’ü aşkın yangınla mücadele ediyor
01 Ağu 2021 09:25:48

Ülke genelinde ormanlık ve makilik alanlarda çıkan yangınları söndürmek için çalışmalar sürdürülüyor. Dünden bu yana 250’si Sicilya’da, 130’u Puglia ve Kalabriya’da, 90’ı Lazio’da, 70’i de Kampanya bölgesinde olmak üzere 800’ü aşkın yangına müdahalede bulunuldu.


Ülke basınında, ‘Güney İtalya yanıyor’ başlıklarıyla çıkan haberlerde, Sicilya’daki yangınların yavaşlamadığı, aksine rüzgarın da etkisiyle pek çok noktada sürdüğü belirtildi.

İtfaiye ekiplerinin özellikle Sicilya’nın iki büyük kenti Palermo ve Katanya yakınlarındaki yangınları söndürmek için aralıksız çalıştığı ifade edildi.

AA’nın aktardığına göre Katanya’nın güney kesiminde yangın ve yoğun duman sebebiyle sahil şeridinde sıkışan yaklaşık 200 kişi polis ekipleri tarafından deniz yoluyla tahliye edildi.

İtalya Sivil Savunma Genel Müdürü Fabrizio Curcio, “15 Haziran’dan bugüne kadar bölgelerden 558 yangın söndürme konusunda yardım talebi aldık. Geçen yıl bu sayı 160 idi. Bu taleplerin yüzde 33’ü son bir haftada geldi” dedi.

Ülkede geçen hafta sonu da Sardinya adasının batısındaki Oristanese kırsalında 20 bin hektar arazi yanmış, 1500 kişi yerinden olmuştu.

Etiketler:   italya yangın


0 Yorum

Yorum Yaz