• Anasayfa
  • SİYASET Haberleri
  • İYİ Parti, Doğu Türkistan'da yaşananların 'soykırım' olarak tanınması için TBMM'ye dilekçe verdi

İYİ Parti, Doğu Türkistan'da yaşananların 'soykırım' olarak tanınması için TBMM'ye dilekçe verdi

İYİ Parti, Çin'in Doğu Türkistan'daki faaliyetlerinin Türkiye tarafından da 'soykırım' olarak tanınması için parti adına TBMM Başkanlığı'na dilekçe sundu.

İYİ Parti, Doğu Türkistan'da yaşananların 'soykırım' olarak tanınması için TBMM'ye dilekçe verdi
03 Mar 2021 19:46:26

"Çin Halk Cumhuriyeti yönetiminin Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman kökenli uluslara yönelik uyguladığı mezalim birden fazla boyutla Sözleşme'nin (Soykırım suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi) koşullarını karşılamakta olup söz konusu fiiller, "insanlığa karşı suç" hatta "soykırım" olarak tanınmalarını haklı kılacak boyutlara erişmiştir." denilen önergede, Kanada ve Hollanda Parlamentolarının Doğu Türkistan'da yaşananların soykırım olarak tanındığına dikkat çekildi.

İYİ Parti'nin TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, "Doğu Türkistan'daki soydaş ve dindaşlarımızın yaşadıklarına karşı, dünya ülkelerinin devlet, hükümet ve parlamento seviyesinde resmi tepkileri art arda gelirken, isminin başında Türkiye olan Büyük Millet Meclisimizin sessiz kalması kabul edilemez. Bu hem milletimize hem tarihimize hem de Türk ve Müslüman Doğu Türkistan halkına karşı sorumluluğumuzdur" ifadelerine yer verildi.

Önergenin sonunda ise, "Bu çerçevede, İYİ Parti olarak Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan Mezalim (soykırım) konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ortak bir karar alarak uluslararası topluma ilan edilmesi talebimizi arz ederiz" denildi.0 Yorum

Yorum Yaz