İyi partili Türkkan: Kızılay 70 bin hisse almış, bunun 52 binini kesmiş

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın haziran ayında Meclis'e Kızılay ile ilgili verdiği önerge yeniden gündeme geldi. Türkkan, önergesinde Kızılay'ın faaliyetlerinin incelenmesini talep etmişti.

İyi partili Türkkan: Kızılay 70 bin hisse almış, bunun 52 binini kesmiş
04 Ağu 2019 19:50:06

Türkkan  önergesinde, Türk Kızılay'ının faaliyetlerinin incelenmesi, kurum tüzüğünde yer alan tarafsızlık ilkesine aykırı davranılıp davranılmadığının belirlenmesi, faaliyet alanı dışına çıkıp çıkmadığının ortaya konulması, özel şirketlerle yapılan sözleşmelere uyulmadığı iddialarının araştırılması, çok sayıda şubesinin kapatıldığı iddialarının açığa çıkarılması ve elde edilen sonuçların kamuoyuyla paylaşılması maksadıyla verilmiş olan Meclis araştırması istedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan  Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada "2016 yılında Kurban Bayramı için hedeflenen kurban sayısı 52 bin hisse iken 70 bin hisse topluyor kurum, Kızılayın Sayın Genel Başkanı, bu 70 bin hissenin 52 binini kestiği için 18 binini ne yapıyor, biliyor musunuz? Götürüyor, Yeryüzü Doktorlarına, Diyanet Vakfına, Suriye Türkleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneğine, Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfına, Gift of Givers gibi dernek, vakıf ve organizasyonlara nakit olarak harcıyor." dedi.

Türkkan 'ın konuşması şu şekilde;

Siz de zannediyorsunuz ki "Ben Kurban farizamı yerine getirdim, Kızılaya kurban parasını yatırdım, bu kurban kesildi." Hayır, Ensar Vakfına gitti para, nakit.

Yani ben LÖSEV'in topladığı "kesimsiz kurban" işine devamlı karışıyorum. Ne demek "kesimsiz kurban" ya? Kurban, bir fariza, bunun da bir tarifi var. "Kesimsiz kurban" diye bir şey olur mu? Kurbanı keseceksin arkadaş, kan akıtacaksın.

Bu Mecliste temsilcilerinin de bulunduğu o cemaatin, bir zamanlar çok kurban topladığı dönemler vardı.

Hepsine şunu soruyordum: Arkadaşlar, siz kurbanları nerede kesiyorsunuz?

Sadece para topluyorsunuz siz. Para toplayıp kurban kesmiyorlardı, aynı şeyi Kızılay yapmış. 70 bin tane hisse toplamış, 52 binini kesmiş, 18 binin parasını da götürmüş kendi yandaş vakıflarına dağıtmış. Peki, bu vatandaşın, kurban farizasını yerine getirmek için verdiği paranın hesabını kim ödeyecek?

Vebali kimin, günah değil mi?

O insanın belki kendi gelirinden, rızkından sadece farizasını yerine getirmek üzere köşeye ayırdığı bu parayı o vakfa niye veriyorsunuz arkadaş ya?

Vereceği varsa o zaten kendisi gidip verir. "Kurban kes" diye veriyor. Hayır, o parayı biz alacağız. Ne yapacağız?

Kızılaya yalı kiralayacağız. Kızılayın bu Genel Başkanı yalı kiralamış, biliyor musunuz?

Kızılayın yalıya ne ihtiyacı var ya, millete çadır kuran kurumun yalıya ne ihtiyacı var? 

Bu rezilliğin burada araştırılması için verdiğimiz bu araştırma önergesine destek vermenizi bekliyorum."

HABER VİDEOSU:0 Yorum

Yorum Yaz