Kamu bankaları kurumsal kredi faizlerinde indirim yapıldığını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta faizleri beklenmedik şekilde 200 baz puan düşürmesinin ardından kamu bankaları, kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yaptı.

Kamu bankaları kurumsal kredi faizlerinde indirim yapıldığını açıkladı
25 Eki 2021 11:16:08

Kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gidildi.

Üç kamu bankasının yaptığı ortak açıklamaya göre, 22 Ekim 2021 tarihi itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapıldı.

Konut kredileri faiz oranlarında ise 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 faiz oranları uygulanmaya başlanacak.

Açıklamada “Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya, müşterilerimizin ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir” denildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz hafta faizleri beklenmedik şekilde 200 baz puan düşürmüştü.

Kararın bankalarca krediler üzerinde uygulanıp uygulanmayacağı izlenirken, dün Reuters'da yer alan bir haberde kamu bankalarının faiz indirimini uygulayacağı ifade edilmişti.

Halkbank'ın kurumsal kredi faizlerinin 2 puan düşürüldüğü iddiasını gündeme gelmiş, Halkbank tarafından yapılan açıklamada kurumsal kredi faizlerini 200 baz puan düşürme gibi bir durumun şu an için söz konusu olmadığı bildirilmişti.

Öte yandan Merkez Bankası'nın 23 Eylül tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında aldığı 100 baz puanlık faiz indirim kararı, bankalar tarafından uygulamaya alınmamıştı.

Etiketler:   Banka Faiz


0 Yorum

Yorum Yaz