Karamollaoğlu'ndan Ayasofya Açıklaması

Ayasofya'nın cami olması hakkındaki tartışmaları değerlendiren Karamollaoğlu, "Biz 50 yıldır bu konuyu dile getirdik yeni değil ama söylediklerimize ne yazık ki bugüne kadar itibar eden olmadı" dedi.

Karamollaoğlu'ndan Ayasofya Açıklaması
10 Haz 2020 14:48:44

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yaptığı basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ayasofya tartışmalarına da değinen Karamollaoğlu "Yeri geldiği zaman başka konular gündeme gelmesin diye Ayasofya konuşuluyor, eğer açılacaksa açılır sadece konuşmakla olmaz" dedi.

Karamollaoğlu, "Burası ibadete açılıyorsa açılması icap eder, konuşulması değil, yıllardır konuşuyoruz. Yeri geldiği zaman bunu gündeme getirip konuşulanlar ağır kelimelerle itham ediliyor, yeri geldiği zaman da başka konular konuşulmasın diye Ayasofya gündemde tutuluyor." dedi.


GÜNDEM HOŞLARINA GİTMİYORSA BAŞKA KONULARLA ENGELLİYORLAR

Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasına yönelik tartışmalara da değinen Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanı halkın nabzını iyi tutuyor, buradan kastımız aslında iktidar gündemi manipüle etmekte çok başarılılar. Gündemde iktidarın hoşuna gitmeyen konular varsa başka konularla engelliyorlar. Şimdi Ayasofya pat diye yeniden gündeme geldi. Lakin burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bu iktidar daha geçen yıl Erdoğan’ın ağzından Ayasofya’nın açılması ile ilgili taleplere aynen şöyle yanıt verdi; “Yan tarafta Sultanahmet'i doldurmayacaksın, Ayasofya'yı dolduralım diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız.”


AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASI POLİTİK MALZEME OLARAK KULLANILMASIN

Şimdi şu soruları sormak istiyorum… Namus algısı değişti mi ne oldu? Ayasofya’ya kararname nezdinde bakanlar var, Batı açısından bakanlar var, burası kiliseydi değiştirmek doğru değil diyenler var ama biz bir şeyi biliyor. Müslümanlar fethettikleri bölgelerde kiliseleri camiye tahvil etmemişler, değiştirmemişler bunun istisnası Ayasofya’dır. Fetihten sonra Sultan Fatih burayı vakıf olarak tahsis etmiş, cami dışında kullananlara lanet etmiş. Bunu biz tarihi bir emanet olarak görmeliyiz. Birileri çıkıyor yok efendim müze olsun, Cuma Müslümanlar Pazar Hristiyanlar ibadet etsin diyor. Böyle saçmalık olmaz. İYİ Parti önerge verdi bu konuda reddettiler. Neden? Biz muhalefetin izinden gitmeyiz diyor bu iktidar. Ayasofya’nın vakit geçirilmeden bu milletin arzusunu, hakkını Fatih Sultan Mehmet Han’ın vasiyetini yerine getirecek tarzda ibadete açılması doğru olandır. Kimsenin de açarken vaveyla koparmasına ihtiyaç yok. Bunu politik malzeme olarak kullanılmasına da ihtiyaç yok."0 Yorum

Yorum Yaz