Katar Emiri'nden Körfez Krizi açıklaması: Çözüm istemiyorlar!

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, 5 HAziran'dan bu yana devam eden Körfez Krizi ile ilgili diğer ülkelere seslenerek, "Çözüm İstemiyorlar." mesajı verdi.

Katar Emiri'nden Körfez Krizi açıklaması: Çözüm istemiyorlar!
14 Kas 2017 12:43:10

örfez ülkelerinin mevcut krizin çözümünü istemediklerini söyledi. Al Sani, geçtiğimiz günlerde Endonezya'yı ziyareti sırasında, ülkesine 4 aydır haksız bir şekilde uygulanan ambargonun kaldırılması çağrısında bulunarak diplomatik krizin sona ermesi için de görüşmeye açık olduklarını ifade etmişti.

Yaşanan krizden kazanan olmayacağını vurgulayan Al Sani, kardeş olduklarını ve bu krizde herkesin kayıp verdiğini belirtmiş, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani, Endonezya-Katar İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Katar'ın ambargo krizinden her zamankinden daha güçlü ve bağımsız olarak çıktığını belirtmişti. Al Sani, Katar'daki ticaretin olumsuz bir şekilde etkilenmediğinin altını çizmişti.

Muhammed Al Sani, ablukanın ülkesine yeni ve alternatif yollar açtığını ve bu durumda özel sektörün önemli rol oynadığını kaydetmişti.

Suudi Arabistan , Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn , 5 Haziran'da yaptıkları açıklamayla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn hava sahalarını Katar'a kapatmış, söz konusu diplomatik ablukaya daha sonra bazı başka ülkeler de katılmıştı.

"KATAR'IN HEMEN DİZ ÇÖKECEĞİNİ SANDILAR"

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada da ülkesinin ve halkının, komşuları tarafından 5 Hazirandan beri uygulanan haksız ambargo altında olduğunu belirterek, "Buradan karşılıklı egemenlik haklarımıza saygı göstererek ön koşulsuz diyalog çağrımızı yineliyorum." demişti.

Al Sani, Katarın, BM şartının da gereği olarak hem bölgesinde hem de tüm dünyada barış ve güvenlik için çalıştığını belirten Al Sani, ülkeler arasındaki sorunların diyalog ve barışçı şekilde çözülmesinden yana olduklarını söylemişti.0 Yorum

Yorum Yaz