Katil İsrail, İkinci İntifada'dan bu yana 3 bini aşkın Filistinli çocuğu öldürdü

Filistin Enformasyon Bakanlığı, İsrail ordusunun Filistinli çocukları kasıtlı olarak hedef aldığına işaret ederek, İkinci İntifada'dan bugüne gelinceye kadar 3 binden fazla çocuğun İsrail askerlerinin elinde hayatını kaybettiğini belirtti.

Katil İsrail, İkinci İntifada'dan bu yana 3 bini aşkın Filistinli çocuğu öldürdü
21 Kas 2020 17:31:37

Bakanlık perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin topraklarını işgaline karşı 28 Eylül 2000'de başlatılan ve 8 Şubat 2005'te son eren İkinci İntifada'dan Ekim 2019'a kadar geçen süre zarfında 3 bin 97 Filistinli çocuğun öldürüldüğünü, on binlerce çocuğun da yaralandığını kaydetti.

Press TV'nin haberine göre söz konusu açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü Aralık 2017'de resmen "İsrail'in başkenti olarak" iddiasından bu yana 123 Filistinli çocuğun öldürüldüğü, çok daha fazlasının da yaralandığı ifade edildi.

Enformasyon Bakanlığı, İsrail'in askeri saldırılarının bir sonucu olarak bu yılın başından beri, işgal altındaki Batı Şeria'da 7 çocuğun öldürüldüğünü ve Gazze Şeridi'nin kuşatıldığını vurguladı.

Filistinli Mahkumlar Derneği ve Filistinli Mahkumlar İşleri Dairesi'nin paylaştığı istatistiklere göre de İsrailli güçlerin bu yıl başından haziran sonlarına kadar 304 çocuğu tutukladığı ve şu an İsrail cezaevlerinde tutulan çocuk sayısının 155 olduğu bildirildi.

Filistinli Mahkumlar Toplumu (PPS) ise 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle yayımladığı bir açıklamada, 2015'ten bu yana 7 binden fazla çocuğun İsrailli yetkililer tarafından gözaltına alındığını, içlerinden bazılarının 10 yıldan müebbet hapse varıncaya kadar çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığını duyurmuştu. Kuruluş gözaltına alınan bu çocukların çoğunun Kudüs'ün işgal altındaki bölgelerinde yaşanan ailelerden olduğunu belirtmişti.

PPS ayrıca, BM organı UNICEF başta olmak üzere uluslararası insan hakları kurumlarını Filistin çocukları korumak için ciddi adımlar atmaya çağırarak bu kuruluşlardan İsrailli yetkilileri çocuk mahkumların korunmasına dair anlaşmalara uymaya zorlamasını istemişti.0 Yorum

Yorum Yaz