Koronavirüsün 2 yeni belirtisi daha ortaya çıktı: Nörolojik semptomlar saptandı

Dünyayı saran ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün, iki yeni belirtisi daha ortaya çıktı. Uzmanlar, Kovid-19'a yakalanan bazı Çinlilerde koordinasyon ve konuşma bozukluğu gibi nörolojik semptomların saptandığını açıkladı.

Koronavirüsün 2 yeni belirtisi daha ortaya çıktı: Nörolojik semptomlar saptandı
12 Nis 2020 12:27:39

Dünyayı saran ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün, iki yeni belirtisi daha ortaya çıktı.

ÇİN'DE DİKKAT ÇEKEN ARAŞTIRMA

Amerikan Tabipler Birliği tarafından yayınlanan JAMA Neuology adlı tıp dergisinde yer verilen bir araştırmada, Kovid-19'a yakalanan Çinlilerin bir kısmında şu ana kadar bilinen belirtilerin dışında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gibi sorunların gözlemlendiği ifade edildi. 

NÖROLOJİK SEMPTOMLAR GÖRÜLDÜ

Makaleye göre, salgının çıkış noktası olan Çin’in Vuhan kentinde hastalığı kapan 214 kişi ile ilgili verileri inceleyen uzmanlar, tüm hastaların yüzde 36'sında, ağır geçirenlerinse yüzde 46'sında birtakım nörolojik semptomların görüldüğünü saptadı ve bunların bazılarını beyine kan dolaşımı bozukluğu, bilinç bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü olarak sıraladı.

Bu belirtilerin yanı sıra hastaların koronavirüsün yol açtığı yüksek ateş, öksürük ve baş ağrısı gibi bilinen semptomlardan yakındığı ifade edildi.
0 Yorum

Yorum Yaz